15 marca br. odbędą się wybory uzupełniające do rady miasta. Do urn pójdą mieszkańcy okręgu nr 8, skupiającego osiedle Klimeckiego oraz ulicę 11-go listopada. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7.00 – 21.00 w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej. Lokal wyborczy najprawdopodobniej będzie się mieścił w budynku Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie, tak jak ma to zawsze miejsce w przypadku innych wyborów.
Konieczność przeprowadzenia „trzeciej tury” wyborów zrodziła się po tym, jak stanowisko burmistrza objął Dariusz Szustek, który jednocześnie uzyskał mandat radnego w wyborach 16 listopada. Z racji tego, że nie można łączyć funkcji burmistrza z mandatem radnego, obecna Rada Miasta obraduje w pomniejszonym, dwudziestoosobowym składzie. Wybory uzupełniające – jak sama nazwa wskazuje – są więc naturalnym sposobem na uzupełnienie właściwego stanu liczebnego rady, liczącego 21 osób w gminach do 50 000 mieszkańców.
W powyższych wyborach, które odbędą się na zasadzie głosowania większościowego (wygra je ten, który będzie miał największą liczbę głosów), zamierza wziąć udział dziewięć komitetów. Są nimi:
- KWW Łukowska Wspólnota Samorządowa
- KWW Mariusza Kazimierza Chudka
- KWW Jana Janusza Jastrzębskiego
- KWW Lepszy Łuków
- KWW Bartłomieja Bryka
- KWW Porozumienie Obywatelskie dla Łukowa
- KWW Centrolewica Razem
- KWW Młodzi do Rady
- KWW Radny z Naszej Ulicy
Komitety mają czas do 3 lutego 2015 r. do godz. 24.00 na wystawianie swoich kandydatów na radnych. O ile w trzech przypadkach nie ma żadnych wątpliwości, kto będzie startował w wyborach uzupełniających do rady miasta (gdyż zostały one wymienione w nazwach komitetów wyborczych: Mariusz Chudek, Jan Janusz Jastrzębski, Bartłomiej Bryk), w pozostałych komitetach do powyższej daty będziemy mówić jedynie o „giełdzie kandydatów”. Nieoficjalnie mówi się, że czwartą osobą, która wystartuje na „Klimeckiego” jest Sławomir Makarczuk, nauczyciel z Zespołu Szkół Nr 1 w Łukowie. Ten kandydat ubiegał się o mandat radnego w listopadzie 2014 z list Łukowskiej Wspólnoty Samorządowej. W okręgu nr 12 przegrał czternastoma głosami z Robertem Dołęgą, który został radnym.
Dopóki nie poznamy wszystkich kandydatów nie będziemy szafowali szansami wyborczymi poszczególnych osób. Jedyne, co jest w naszej ocenie pewne, to zadziwiająco duże zainteresowanie poszczególnych komitetów i osób wyborami uzupełniającymi. Z jednej strony cieszy aktywność obywatelska, ale czy przypadkiem kilka komitetów nie startuje wyłącznie po to, aby – mówiąc potocznie – „rozbić głosy”? Po wielu rozmowach oraz po analizie zeszłorocznych wyborów, jesteśmy skłonni postawić taką tezę. Czy będziemy mieli rację? Czy nasza teza się obroni? Z odpowiedzią poczekamy do przynajmniej do 3 lutego. Całkiem możliwe, że nawet jeśli powstało dziewięć komitetów, to nie wiadomo czy wszystkie wystawią kandydatów, czy nie powstaną nieformalne koalicje.
W prowadzonych przez nas rozmowach, często spotykamy się z pytaniami, dlaczego w ogóle jest konieczność przeprowadzenia takich wyborów, zamiast zastąpienia jednego kandydata drugim, który uzyskał kolejny wynik na liście (w tym przypadku byłby to Mariusz Chudek) oraz dlaczego burmistrz ubiegał się o dwie funkcje jednocześnie. Pojawiają się nawet pytania, czy można obradować całą (!) kadencję w pomniejszonym składzie. Odpowiadając na ostatnie pytanie, wyjaśniliśmy je po części w poprzednich akapitach, zaś zainteresowanych odsyłamy do kodeksu wyborczego. Co do osoby burmistrza Dariusza Szustka i ubiegania przez niego o dwie różne funkcje, pytanie należy skierować bezpośrednio do adresata, nie zaś do innych.
W powyższych wyborach kluczową datą będzie 3 lutego, kiedy to upłynie czas wystawiania kandydatów przez komitety wyborcze. Po tej dacie osiedle Klimeckiego i ulicę 11-go Listopada ogarnie kampania wyborcza, która zakończy się 13 marca o godz. 24.00. Jako Alternatywa dla Łukowa będziemy się jej przyglądać. Wybory uzupełniające w okręgu 8 już 15 marca.