Znamy już nazwiska osób ubiegających się o mandat radnego w wyborach uzupełniających do Rady Miasta. Ich konieczność zrodziła się po tym, jak miejsce radnego zwolnił obecny burmistrz wybrany na drugą kadencję, o czym szerzej pisaliśmy w poprzednich wpisach na ten temat (do poczytania TUTAJ i TUTAJ). W trzecim wpisie dotyczącym wyborów uzupełniających w okręgu nr 8 obejmującym osiedle Klimeckiego i ulicę 11-go Listopada, przedstawimy Państwu kandydatów na radnego z tego okręgu. Krótko również pozwolimy sobie skomentować sytuację wyborczą i podkreślimy, to co przeczuwaliśmy i o czym pisaliśmy już wcześniej.

W wyborach uzupełniających, które odbędą się 15 marca, wystartuje siedmiu kandydatów. Jest to mała zmiana w stosunku do liczby zarejestrowanych komitetów wyborczych, gdyż swoich kandydatów na radnego nie wystawiły Komitet Wyborczy Wyborców Lepszy Łuków (pełnomocnik Paweł Sych) oraz KWW Radny z Naszej Ulicy (pełnomocnik Jacek Duszyński). Pozostałe kandydatury przedstawiamy poniżej.

Z Komitetu Wyborczego Wyborców Mariusza Kazimierza Chudka, naturalnie kandydatem jest Mariusz Chudek, radny miejski w latach 2006-2014, wspierany oczywiście przez lokalną lewicę przy Zbigniewie Zemło. Gdybyśmy mieli postawić pieniądze w zakładach bukmacherskich na tą kandydaturę, zarobilibyśmy najmniej. W wyborach samorządowych w 2014 roku Mariusz Chudek nieznacznie przegrał mandat radnego z obecnym burmistrzem.

Z KWW Bartłomieja Bryka startuje Bartłomiej Bryk, który oficjalnie/nieoficjalnie (niepotrzebne skreślić) będzie wspierany przez lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości. Może nawet, przez samego Dariusza Szustka. Jego sylwetkę zdążyliśmy już przedstawić na stronie Alternatywy dla Łukowa, zaś sam zainteresowany dyskutował z nami na ten temat na facebooku.

Kolejnym kandydatem na radnego w okręgu nr 8 jest ?Łukowski Don Kichot? Jan Janusz Jastrzębski. Ta kandydatura jest dla nas ciekawostką, bo o ile w tzw. dzielnicy za torami, pan Janusz cieszy się niemałym poparciem, to osiedle Klimeckiego i ulica 11-go listopada na poważnie tej kandydatury nie przyjmie. Tak się nam wydaje. Ale z drugiej strony w wyborach może startować kto chce, prawda?

Jednym z tych, którzy mają szansę zostać radnym z Klimeckiego jest kandydat Łukowskiej Wspólnoty Samorządowej – Sławomir Makarczuk. Wydaje nam się, że ten kandydat przepracuje swoją kampanię. Wydaje się również, że zdecydowanie wolelibyśmy takiego przedstawiciela ŁWS w Radzie Miasta, aniżeli wiceprzewodniczącego Leonarda Baranowskiego 😉

Pozostała trójka kandydatów na radnych, jest nam mniej znana, aczkolwiek nie jest anonimowa. Najbardziej znanym kandydatem z tego grona jest Rafał Sierociuk, startujący z KWW Porozumienie Obywatelskie dla Łukowa (pełnomocnik Jacek Konopiński), na co dzień DJ w jednym z łukowskich klubów. Kandydat ten, miał już przygodę z wyborami samorządowymi, gdyż jesienią zeszłego roku bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego powiatowego z ramienia KWW Radny z Naszej Ulicy (przypominamy, że ten komitet nie wystawił swojego kandydata na radnego w wyborach uzupełniających). Pozostała dwójka kandydatów to Sławomir Maliszewski, który jest jednocześnie pełnomocnikiem KWW Młodzi do Rady. Jako ciekawostkę możemy podać, że w wyborach samorządowych w 2010 roku zdobył on… 1 głos. Ostatnią osobą, która będzie się ubigać o mandat radnego 15 marca, jest jedyna kobieta w tym gronie ? Dorota Ponikowska (KWW Centrolewica Razem, pełnomocnik Jacek Pasek).

Jak już wspominaliśmy, dziwnym jest, że oficjalnego kandydata do rady miasta nie wystawił KWW Radny z Naszej Ulicy. Próbując doszukiwać się przyczyn takiego postępowania uważamy, że osoby działające wokół tego środowiska stoją za powołaniem trzech powyższych komitetów. O co w tym wszystkim chodzi i kto za tym stoi? Naszym zdaniem głównym sprawcą całego ?zamieszania? jest człowiek, który całkiem niedawno głosił hasło ?na przekór układom? (pytanie tylko, czy sam przypadkiem nie tworzy nowych?), a gra toczy się o rozejście głosów tzw. elektoratu lewicowego, inaczej powiedziawszy – socjaldemokratycznego. Oczywiście możemy się mylić, ale zanim przeprosimy, to chcemy poznać bliżej tych kandydatów, ich propozycje dla miasta i okręgu oraz oczywiście sam przebieg kampanii.

Kategorie: Blog