Kampania wyborcza w okręgu nr 8 trwa w najlepsze, ale chyba tylko na papierze. Ze święcą szukać programów, które mają do zaoferowania poszczególni kandydaci oraz bezpośrednich spotkań z wyborcami. Jest kilka ulotek, kilka plakatów i niewiele więcej. Z informacji, które udało nam się uzyskać od mieszkańców osiedla Klimeckiego, spośród siedmiu nazwisk, które zostały zarejestrowane w wyborczym wyścigu, najbardziej aktywni są kandydaci, którzy – naszym zdaniem – mają największe szanse na wejście do Rady Miasta po 15 marca. Ich twarze widnieją również na tablicach wyborczych, które pamiętamy z ubiegłorocznych wyborów samorządowych.

Pytanie tylko, czy wszystko to, co widzimy na tablicach, jest zgodne z prawem lub przynajmniej z pewnymi standardami etycznymi. I nie mamy tu na myśli zrywania plakatów wyborczych, gdyż temat był szeroko komentowany podczas jesiennych wyborów, lecz fakt wykorzystania logotypu jednej z największych partii politycznych w Polsce. Jaki jest cel tego posunięcia, skoro kandydat startuje z własnego komitetu wyborczego? Czy nie jest to przypadkiem marketingowy zabieg, polegający na „nabiciu” sobie dodatkowych głosów i „zmyleniu” części wyborców? Czy kandydat ma zgodę partii na posługiwanie się jej logotypem? Jaka idea przyświecała kandydatowi podczas rejestracji komitetu wyborczego wyborców przy jednoczesnym wykorzystaniu zupełnie innego emblematu? Przypominamy, że tego typu znaki są objęte prawami autorskimi i nie można się nimi posługiwać bez oficjalnej zgody właściciela. Ciekawe czy w tym przypadku wszystkie zostało uregulowane. Z chęcią byśmy usłyszeli odpowiedź na powyższe pytania.

Nie zabraniamy nikomu startowania w wyborach. Apelujemy jedynie, aby wszystkie czynności z tym związane były przejrzyste i „fair” w stosunku do kontrkandydatów i przede wszystkim wyborców. Dlaczego w powyższej sytuacji pozostali kontrkandydaci nie mieliby użyć logotypów innych ogólnopolskich partii politycznych? Może nie są świadomi, czy takie praktyki są dozwolone (bądź wręcz przeciwnie), a może wolą prowadzić kampanię w bardziej uczciwy sposób?

PS. Czy burmistrz podczas sesji rady miasta może prowadzić agitację na rzecz jednego z kandydatów – nawet bez wymieniania jego nazwiska?

 

NSA – Nowy Sympatyk Alternatywy

Kategorie: Blog