Już w najbliższą niedzielę, 15 marca, odbędą się wybory uzupełniające do rady miasta w okręgu nr 8 (os. Klimeckiego, ul. 11 Listopada). Pisaliśmy o tym kilkukrotnie, co można przeczytać TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ TUTAJ.

W ramach obserwacji kampanii wyborczej oraz tego, co dzieje się w naszym mieście postanowiłem że nie będę rozpisywał się na ten temat. Pozwolę sobie tylko wypowiedzieć się na temat dwóch spotów wyborczych – wydaje się – głównych rywali oraz aktywności innych kandydatów.

W pierwszym spocie wystąpił Mariusz Chudek, który rozmawiał z lokalnym redaktorem. I tu ku mojemu zaskoczeniu kandydat wypadł lepiej, niż można było się spodziewać. Pan Chudek swój dość osobliwy charakter przedstawił w sposób łagodny i przyjemny. Co mówił i jakich argumentów używał, możecie państwo wysłuchać pod linkiem poniżej:

 

 

Drugi spot przygotowany przez sztab Bartłomieja Bryka opiera się na prezentacji osób, które popierają tę kandydaturę i mówią o dokonaniach młodego działacza Prawa i Sprawiedliwości. W rolach pierwszoplanowych wystąpili senator Stanisław Gogacz oraz burmistrz Łukowa Dariusz Szustek. Sam kandydat był niestety postacią drugoplanową, a wyborcy nie poznali chociażby jego głosu. Spot do obejrzenia znajduje się poniżej:

 

 

Spośród innych kandydatów zauważalną aktywność przejawiało tylko dwóch kandydatów – Sławomir Makarczuk (Łukowska Wspólnota Samorządowa) oraz Jan Janusz Jastrzębski startujący z komitetu własnego imienia. Nie poznałem bliżej reszty startujących i ich wizji, programu dla miasta, dla osiedla Klimeckiego, dlatego o nich nie będę pisał.

Kończąca się kampania to jedno. Druga również ważna kwestia, to sprawa niedzielnej frekwencji. Ja zawsze jestem za pójściem na wybory i do tego namawiam. Proszę mieszkańców okręgu nr 8, aby zjawili się w lokalu wyborczym i oddali głos na swojego kandydata.

Jeśli chodzi o frekwencję to realnie patrząc nie spodziewajmy się jej na poziomie wyborów listopadowych, czy poziomie 50%. Obawiam się, że 40% to też za wysoko. Osiągalnym pułapem wydaję się być wynik 30% frekwencji, co też można byłoby uznać za sukces. Jak jednak będzie naprawdę? Sam obstawiam frekwencję rzędu 25%, co oznacza że przy 1340 osobach uprawnionych do głosowania (dane z PKW), radnym zostanie ta osoba która uzyska na prawdę niewielką liczbę głosów. Wszystko więc może się wydarzyć. Pytanie tylko kto będzie nowym radnym?

Moim zdaniem są dwa możliwe scenariusze wyniku wyborczego. Pierwszy to deklasacja konkurentów przez jednego rywala. Drugi to wyrównany wynik 2-3 kandydatów i niewielka przewaga zwycięzcy nad pozostałymi dwoma kontrkandydatami. Ten pierwszy wariant jest bardziej prawdopodobny, ale nie podając nazwisk przedstawię, jak moim zdaniem mogą wyglądać wyniki przy frekwencji 23-30% (310- 402 oddanych głosów) w dwóch wariantach.

 

Wariant 1 – deklasacja kontrkandydatów przez „przyszłego radnego”

1 miejsce (zwycięzca wyborów): 125-160 głosów, 2 miejsce: 60-70 głosów, 3 miejsce: 50-60 głosów, 4 miejsce: 30-40 głosów, 5 miejsce: 30-40 głosów, 6 miejsce:  10-15 głosów, 7 miejsce: 0-15 głosów.

 

Wariant 2 – wyrównany wynik, niewielka przewaga zwycięzcy

1 miejsce: 80-110 głosów (nowy radny miasta), 2 miejsce: 75-100 głosów, 3 miejsce: 70-60 głosów, 4 miejsce: 50-60 głosów, 5 miejsce: 25-40 głosów, 6 miejsce: 10-15 głosów, 7 miejsce: 0-10 głosów.

 

W powyższym okręgu jednomandatowym raczej niemożliwy jest wariant trzeci. Nazwałbym go „PRZEWYGRANA” czy „HIPERDOMINACJA”. A chodzi o to, że wątpliwym jest, by jeden kandydat zdobył 65% i wyżej wszystkich głosów. A pozostała szóstka podzieliłaby się dość niedużą już resztą. Oczywiście powyższe liczby można przenosić w wyższe i niższe frekwencje, ale w każdym wypadku trzeba pamiętać, że są to tylko i wyłącznie moje wymyślne wyliczenia 😉

Kończąc wywód wyborczo-frekwencyjny, zachęcam ludzi z osiedla Klimeckiego i ulicy 11-go Listopada do głosowania. Szczególnie wzywam swych znajomych, wyborców z Klimeckiego 🙂 Oddajcie głos według waszych sumień i wiedzy. Idźcie 15 marca do lokalu wyborczego, który mieścić się będzie w Zespole Szkół nr 1 („Aleje”). Godziny otwarcia lokalu to 7-21.

 

Arkadiusz Pogonowski

Kategorie: Blog