Uczynię wszystko, by być prezydentem całego Narodu, wszystkich Polaków! Będę prezydentem dialogu! Będę prezydentem wszystkich Polaków w przeciwieństwie do Bronisława Komorowskiego! – jeszcze kilkanaście tygodni temu właśnie tak krzyczał niedawny kandydat PiS na urząd prezydenta, a obecnie Prezydent RP Andrzej Duda.

Wczoraj Andrzej Duda wygłosił orędzie do Narodu. Powiedział, że składa wniosek o referendum do Senatu, które miałoby odbyć się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi, 25 października 2015 roku. Zasugerował trzy pytania, dotyczące obniżenia wieku emerytalnego, posyłania sześciolatków do szkół i prywatyzacji lasów państwowych. Niestety Andrzej Duda w ogóle nie wziął pod uwagę propozycji pytań innych ugrupowań politycznych, nawet nie przeprowadził z nimi rozmów, tego dialogu, o którym krzyczał.

Referendum w dniu wyborów to ogólnie dobra myśl, bo pozytywnie wpłynie na frekwencję, na wysokość której zawsze narzekamy. Pytanie tylko, czy dobór pytań nie jest czystą i oczywistą realizacją kampanii Prawa i Sprawiedliwości? Zwolennicy Dudy pewnie powiedzą, że jest to przecież i jego program polityczny, ale dlaczego w obliczu składanych publicznie deklaracji „bycia prezydentem wszystkich Polaków”, w referendum nie znajdują się propozycje pytań dotyczących kwestii światopoglądowych, gospodarczych?

Co ciekawe w przypadku, gdy Senat odrzuci prezydencki wniosek o referendum, największym poszkodowanym będzie Platforma Obywatelska, która posiada większość w tej izbie parlamentu. Gdy natomiast wniosek przejdzie, Platforma znowu będzie poszkodowana, bo referendum będzie zawierało wyłączne pytania PiS. Przypadek? Chyba nie do końca, bo w ostatecznym rozrachunku Prawo i Sprawiedliwość w obydwu sytuacjach najprawdopodobniej zyska punkty procentowe w sondażach właśnie kosztem Platformy. I chyba tylko o to chodzi…

Narzekanie na Platformę Obywatelską, moim zdaniem jest słuszne, ale po co robić podobne ruchy? Wydaję mi się, że tylko po, aby zabłysnąć, udawać obywatelskość, licząc na wyborcze profity. A po wyborach, jak to po wyborach? odłożyć temat.

„Zamienił stryjek siekierkę na kijek”

 

Sympatyk Alternatywy dla Łukowa

Kategorie: Blog