Przełom roku to idealny czas na podsumowanie tego, co działo się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Z tej okazji Alternatywa dla Łukowa pokusiła się o subiektywne zestawienie tego, co mogło zainteresować opinię publiczną w całym 2015 roku.

Zapraszamy do kolejnej części lektury, obejmującej wydarzenia w drugiej połowie roku. Podsumowanie pierwszego półrocza można przeczytać POD TYM ADRESEM. Przy jego tworzeniu sugerowaliśmy się doniesieniami medialnymi z lokalnych portali internetowych, telewizji, prasy, a także wpisami na portalach społecznościowych. Nie zabrakło też rozmów z mieszkańcami miasta.

 

LIPIEC

 • Dokuczliwe upały w Łukowie. Pada historyczny rekord na pływalni „Delfin” przy ul. Browarnej. Jednego dnia z usług Letniej Pływalni korzysta aż 1700 osób! Jest to najlepszy wynik w historii OSiR. Miasto kupuje też po wielokrotnych prośbach internautów kurtyny wodne, które mają schładzać mieszkańców w upalne dni. Koszt inwestycji to 8 tysięcy złotych.
 • Miasto ogłasza konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu przy placu Narutowicza w Łukowie. Nagroda za projekt to 5 tys. zł.
 • Ciąg dalszy budowy drogi wojewódzkiej do Wojcieszkowa. Planowany termin zakończenia prac to koniec października.
 • Poznajemy nowego dzierżawcę zajazdu Zimna Woda w Łukowie. Przetarg na wynajem obiektu na 20 lat wygrywa firma Fero Agnieszka Budner, znana chociażby ze świadczenia usług dostępu do Internetu.
 • Czas na budowę miejskich inwestycji – amfiteatru w parku oraz kortu tenisowego. Rusza „papierologia” i przetargi.

 

SIERPIEŃ

 • Tradycyjne pielgrzymki na Jasną Górę. Łukowianie tłumnie wyruszają na pątniczy szlak.
 • Dalsza część i kulminacja upałów w Łukowie. Ośrodek Sportu i Rekreacji przedłuża godziny funkcjonowania letnich basenów przy ul. Browarnej, zaś strażacy walczą z efektami suszy. Jesteśmy świadkami pożarów lasów w gminie Stoczek Łukowski, pożarów terenów uprawnych, wysychających rzek, czy też przerw w dostawie wody w gminach powiatu łukowskiego. Problem jest najbardziej widoczny w Gminie Krzywda, Stanin i Wojcieszków.
 • Początki kampanii wyborczej do Parlamentu. Do Łukowa przyjeżdża Beata Szydło – kandydatka PiS na stanowisko premiera i późniejsza Prezes Rady Ministrów. Wskutek zmian kadrowych w Kancelarii Prezydenta RP (gdy stanowisko obejmuje Andrzej Duda), powiat łukowski zyskuje Posła na Sejm RP. Na kilka tygodni przed końcem kadencji posłem zostaje Krzysztof Głuchowski z Prawa i Sprawiedliwości, dotychczasowy Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego. Co ciekawe o tym fakcie informuje starosta Łukowski Janusz Kozioł podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Łukowie.
 • Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta, na której radni dowiadują się o wyższych kosztach powstawania miejskich inwestycji. Jak się okazuje, trzeba dołożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych na budowę amfiteatru w parku miejskim i na kort tenisowy z funkcją lodowiska zlokalizowany na os. Chącińskiego. Jednocześnie z ust burmistrza Dariusza Szustka pada zapowiedź zaniechania likwidacji filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
 • Coraz bardziej widoczne są opóźnienia przy budowie infrastruktury kolejowej w Łukowie. Zamknięty zostaje przejazd kolejowy na Farfaku, jak się później okaże na dłuższy czas niż pierwotnie zakładano. Opóźnienia powstają też budowie ul. Okrzei, graniczącej z inwestycją kolejową.
 • Tradycyjne dożynki – święto plonów – w gminach powiatu łukowskiego.

 

WRZESIEŃ:

 • Początek roku szkolnego.
 • Jubileusz 65-lecia Koła Wędkarskiego Polskiego Związku Wędkarskiego Łuków Miasto. Uroczyste spotkanie, na którym wędkarze otrzymują okolicznościowe dyplomy i wyróżnienia.
 • Dalsza część kampanii parlamentarnej. Pojawiają się nowi kandydaci do Sejmu i Senatu, materiały i ulotki wyborcze. Kandydaci zaczynają się spotykać na debatach telewizyjnych i radiowych i prezentują swoje spoty wyborcze.
 • Przygotowania do wyboru dyrektora szpitala w Łukowie. Na sesji powiatowej zawiązana zostaje komisja konkursowa, która wybierze nowego dyrektora. Co ciekawe, w jej skład wchodzą członkowie koalicji rządzącej i Zarządu Powiatu.
 • Wybucha konflikt sąsiedzki wokół piekarni zlokalizowanej w Al. Kościuszki w Łukowie. Pracownicy zakładu pracy protestują przed Urzędem Miasta przeciwko szykanowaniom ze strony radnego Leonarda Baranowskiego. Za radnym stają mieszkańcy pobliskiego osiedla, którzy chcą przeniesienia piekarni.
 • Kryzys imigracyjny zaczyna mieć oddźwięk w Łukowie. W mieście pojawia się oddolna inicjatywa zbierania podpisów przeciwko ewentualnemu ulokowaniu muzułmańskich uchodźców w ośrodku w Al. Kościuszki. Do władz miasta trafia list otwarty w tej sprawie, ale burmistrz przekonuje ze żadnych imigrantów w Łukowie nie będzie.
 • Firma Fero, która z końcem lipca wygrała przetarg na dzierżawę zajazdu Zimna Woda, nie podpisuje umowy końcowej. Powodem mają być nieprecyzyjne zapisy najmu w umowie wystosowanej przez miasto, natomiast druga strona przekonuje, że wina leży po stronie przedsiębiorcy.
 • Władze miasta rezygnują z remontu ul. Okrzei w roku bieżącym. Powód to przedłużające się prace PKP, które i tak zniszczyłyby nowo wybudowaną ulicę. Władze miasta obiecują wrócić do inwestycji w 2016 roku (co zostaje odzwierciedlone w późniejszym projekcie budżetu miasta), lecz jednocześnie przeciąga się otwarcie przejazdu kolejowego na Farfaku. Pierwotnie zaplanowano je na początek września, ale kierowcy i mieszkańcy północnych części miasta będą musieli korzystać z objazdów jeszcze przez blisko dwa miesiące.
 • Prokuratura Rejonowa w Łukowie orzeka, że nie doszło do przekroczenia uprawnień przez członka Zarządu Powiatu Andrzeja Wisińskiego. Chodzi o protokół z posiedzenia Zarządu, w którym Wisińskie miałby się domagać dotrzymania ustaleń koalicyjnych dotyczących dyrektora szpitala w Łukowie.
 • Sztangiści łukowskich „Orląt” wchodzą do najwyższej ligi rozgrywkowej. W ostatnich tegorocznych zawodach (rozgrywanych nota bene na własnym podwórku) deklasują rywali i świętują awans. Niestety imprezę przyćmiewa informacja o dyskwalifikacji na dwa lata trzykrotnego mistrza świata w podnoszeniu ciężarów, wywodzącego się z Łukowa Marcina Dołęgi.

 

PAŹDZIERNIK

 • Gmina Krzywda otrzymuje nagrodę „Turystyczna Perła Regionu Lubelskiego”. Kapituła konkursowa stwierdza, że warto odwiedzać turystycznie miejscowości związane z Henrykiem Sienkiewiczem zlokalizowane w powiecie łukowskim (Wola Okrzejska i Okrzeja), a także zespoły dworsko-pałacowe w Radoryżu Smolanym i Krzywdzie czy też tradycyjną hutę szkła w Hucie Dąbrowie.
 • Dalsza część kampanii w wyborach do Parlamentu. Do Łukowa przyjeżdża Janusz Korwin-Mikke, który spotyka się z mediami i mieszkańcami na konferencji prasowej. Odbywają się też konwencje wyborcze partii politycznych, prezentujących swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. Organizowana jest też debata lokalnych kandydatów do Sejmu, którzy przedstawiają pomysły na funkcjonowanie państwa. Jak się później okazuje, zwycięstwo w wyborach w Łukowie i powiecie łukowskim zdecydowanie odnosi Prawo i Sprawiedliwość, które zyskuje posła z „naszego” regionu. Posłem na Sejm RP zostaje Krzysztof Głuchowski, a senatorem Stanisław Gogacz, również z PiS.
 • Odbywa się drugi przetarg na dzierżawę zajazdu Zimna Woda. Niestety pozostaje on bez rozstrzygnięcia. Nikt nie jest zainteresowany dzierżawą obiektu.
 • Pojawiają się nazwiska kandydatów na dyrektora szpitala w Łukowie. Jednym z nich jest Sebastian Ignaciuk – dziennikarz jednej z lokalnych telewizji, skonfliktowany z władzami powiatu. Wywołuje to dyskusje na temat sensu i powodów startu dziennikarza na stanowisko dyrektora SPZOZ.
 • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Łukowie kończy 70 lat. Z kolei 50 lat kończy działający przy Muzeum Regionalnym w Łukowie Ośrodek Rzeźby Ludowej. Jest to jedna z najstarszych tego typu organizacji w kraju.
 • Burzliwa dyskusja na Sesji Rady Miasta dotycząca targowiska miejskiego i wysokości opłaty handlowej. Spierają się Wiceprzewodniczący Rady Miasta Leonard Baranowski (ŁWS) i dyrektor ZGL Mieczysław Kołtan. Nadal nie wiemy, co z planem naprawczym i finansowym jednostki.
 • Koniec remontu drogi wojewódzkiej 808 do Wojcieszkowa. Zmodernizowany zostaje około 11-kilometrowy odcinek do miejscowości. Kierowcy chwaląc sobie jakość nowej inwestycji, z radością przyznają, że nie muszą korzystać już z objazdów.
 • Przejazd kolejowy na Farfaku zostaje w końcu otwarty. Jednak jak się okazuje, jego wygląd i jakość wykonanych prac, budzi kontrowersje wśród mieszkańców. Czy PKP dokona poprawek w inwestycji?

 

LISTOPAD

 • Sesja Rady Miasta z podatkami w tle. Radni stwierdzają, że w roku 2016 nie zostanie zmieniona wielość opłat i podatków lokalnych. Wyjątkiem jest podatek od środków transportowych (z pewnymi ograniczeniami), który zostaje obniżony.
 • Sąd Rejonowy w Łukowie ogłasza wyrok w sprawie śmiertelnego potrącenia dwóch nastolatek w 2014 roku w Zastawiu w Gminie Stanin. Sprawa wywołała wówczas kontrowersje w całej Polsce i ściągnęła do Łukowa ogólnopolskie media. Sprawca, który kierował feralnego dnia pojazdem po spożyciu alkoholu i który uciekł z miejsca zdarzenia, otrzymuje wyrok 8 lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wyrok nie jest prawomocny, opinia publiczna uważa, że kara jest zbyt niska.
 • Na jaw wychodzi trudna sytuacja w powiatowym szkolnictwie. Jak informują na sesji włodarze powiatu, konieczne są oszczędności w oświacie. Prace może stracić nawet 15 osób. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście niż demograficzny. Jednocześnie podsuwane są różne pomysły na ratowanie oświaty, nawet z przekazaniem szkół średnich gminom.
 • Rusza rozbudowa Zespołu Szkół nr 1 z oddziałami integracyjnymi na os. Chącińskiego. Jest to skutek przesunięć budżetowych w mieście. Nowe skrzydło szkoły ma być gotowe w 2016 roku.
 • Opinia publiczna poznaje opracowaną przez urzędników „Koncepcję Modernizacji Bazy Sportowo-Rekreacyjno-Wypoczynkowej w mieście Łuków”. Jest to dokument pokazujący plany miasta w zagospodarowaniu dzisiejszych terenów zielonych przy ogródkach działkowych. Czy Łuków doczeka się za kilka lat wielu inwestycji w tym zakresie?
 • Komisja konkursowa wybiera nowego dyrektora szpitala. Zostaje nim Władysław Kobielski kojarzony dotychczas z Łukowską Wspólnotą Samorządową.
 • V Noc Kultury w Łukowie. Placówki kulturalne i szkolne prezentują dorobek mieszkańców miasta – poezję, teatr, prace plastyczne.

 

GRUDZIEŃ

 • Przeciągają się prace remontowe prowadzone przez PKP. Termin ich zakończenia to koniec grudnia, ale wiadomo, że inwestycja nie zostanie zrealizowana na czas. Mieszkańcy Łukowa będą musieli korzystać z objazdów (sprawa wiaduktu kolejowego na ul. Międzyrzeckiej) i innych rozwiązań (budowa peronu kolejowego) jeszcze przez najbliższe kilka tygodni.
 • Budżetowa Sesja Rady Miasta. Drugi raz z rzędu burmistrz Dariusz Szustek otrzymuje jednogłośne poprawcie radnych w tej materii. Budżet zostaje ukształtowany na 83 972 976 zł dochodów i 81 770 604 zł wydatków. Inwestycje w 2016 roku pochłoną około siedem milionów złotych.
 • Odrzucona zostaje apelacja byłego starosty łukowskiego Longina K. Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymuje wyrok z Łukowa i uznaje K. winnym. Przypomnijmy że chodzi o wykorzystanie samochodu służbowego w celach prywatnych i zarzut otrzymania łapówki od jednego z pracowników starostwa.
 • Obchody 110-rocznicy otrzymania przez Henryka Sienkiewicza nagrody Nobla. Uroczystości w muzeum w Woli Okrzejskiej – miejscowości urodzin pisarza – zbiegają się z ogłoszeniem przez Senat RP roku 2016 Rokiem Sienkiewiczowskim. Duże wyróżnienie dla społeczności lokalnej i powiatu.
 • Kontrowersje w sprawie zadłużenia powiatu łukowskiego. Na koniec 2015 roku wynosi ono ponad 44 mln zł, przy siedemnastomilionowym zadłużeniu w roku 2008!
 • Grzegorz Gomoła, który stracił na wiosnę posadę dyrektora szpitala, zawiera ugodę z Zarządem Powiatu w Łukowie. Włodarze zgadzają się w Sądzie Pracy w Białej Podlaskiej wycofać wypowiedzenie umowy o pracę wręczone byłemu dyrektorowi i zmienić je na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Zgadzają się też wypłacić odszkodowanie w wysokości miesięcznego wynagrodzenia.
 • Być może końca dobiegnie też rozprawa sądowa o pomówienie „Machniak kontra Szustek”. Dosyć nieoczekiwanie powódka wnosi o mediacje. Jak się one zakończą? Przekonamy się w roku 2016?

 

Powyższe zestawienie jest jedynie cząstkowym, wybranym subiektywnie przez członków Alternatywy dla Łukowa. Warto pamiętać, że w ciągu całego roku miało miejsce zdecydowanie więcej wydarzeń o różnym charakterze, bardziej bądź mniej zajmujących opinię publiczną i różne grupy społeczne. My skupiliśmy się na tych najbardziej istotnych dla miasta, powiatu i promocji tych samorządów, aczkolwiek pamiętamy o innych ? równie ważnych dla jego mieszkańców. Warto wspomnieć w tym miejscu, że w 2015 roku osiągali oni wiele sukcesów: naukowych, sportowych i kulturalnych, za co serdecznie gratulujemy!

Ponadto, niektóre wydarzenia nie są przyporządkowane do konkretnego miesiąca, gdyż ciągnęły się przez dłuższy czas. Jednym z nich może być sprawa ulicy Okrzei, na której prace były prowadzone przez miesiące.

Zdajemy sobie również sprawę, że część informacji pominęliśmy. Nie jest jednak możliwe fizycznie do wykonania zestawienie dosłownie wszystkiego, co miało miejsce w naszym mieście i powiecie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Jeżeli pragną Państwo zasugerować jakieś wydarzenia społeczne, polityczne, kulturalne bądź sportowe ? prosimy o wymienianie ich w komentarzach pod tekstem lub na facebooku.

Kategorie: Blog