W czwartek 28 kwietnia odbyła się XX Sesja Rady Miasta Łuków. Emocji, jak i trudnych głosowań nie brakowało, ja skupię się m.in. na wzroście cen/stawek za wodę i ścieki.

Kwietniowa sesja trwała niemal pięć godzin. Radni mieli do podjęcia dziesięć uchwał, wśród których najwięcej czasu poświęcono na zatwierdzenie nowych taryf za dostarczanie wody i odprowadzenie ścieków. Stawki zaproponowane przez PUiIK przewidywały wzrost cen w porównaniu z obowiązującymi jeszcze kwotami. Na sesji byli obecni pracownicy PUiIK, na czele z prezesem Władysławem Karasiem, którzy starali się wytłumaczyć czym te ceny są spowodowane.

Radni koalicyjni popierali nowe stawki, opozycja dociekała czy takie wzrosty muszą być. Radny Alternatywy dla Łukowa Piotr Płudowski zadając konkretne pytania prezesowi PUiIK-u nie mógł być usatysfakcjonowany wymijającymi odpowiedziami. Według burmistrza podwyżki są konieczne, a i nie są duże. Podczas samego głosowania nad nowymi taryfami Dariusz Szustek nie był obecny (miał do załatwienia sprawę na mieście). Mogło zatem dojść do nieprzegłosowania nowych cen. Grupa PiS-Przymierze zagłosowała tak jak przystało, zgodnie z interesem, jako zgrana drużyna Pierwszego Obywatela. Koalicja wsparta Andrzejem Skwarkiem i Agnieszką Pawlik, liczbą czternastu radnych zagłosowała ZA podwyżkami. W głosowaniu wstrzymali się: Robert Dołęga, Krzysztof Okliński, Mateusz Popławski i Marcin Wysokiński. Jedynym radnym PRZECIWNYM nowym, wyższym cenom był Piotr Płudowski.

przeciwPP

W okresie 1 czerwca 2016 – 31 maja 2017 roku ceny za wodę i ścieki będą wynosić:

  1. dostarczenie wody: 2,88 zł/m3 (dotychczas 2,64 zł)
  2. opłata abonamentowa: 5,28 zł/miesiąc (dotychczas 4,34 zł)
  3. woda zużywana bezpowrotnie: 3,17 zł/m3 (dotychczas 2,86 zł)
  4. ścieki bytowe: 4,38 zł/m3 (dotychczas 4,04 zł)
  5. ścieki przemysłowe: 4,82 zł/m3 (dotychczas 4,46 zł).

Kolejną uchwałą jaką podejmowali radni było wyrażenie zgody na odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty udzielonej od ceny sprzedaży nieruchomości lokalowej. Ten punkt podzielił radnych znacząco. Ja osobiście nie przypominam sobie tak rozbieżnego głosowania: 6 Za 6 Przeciw, 7 wstrzymanie. Zatem, Rada nie wyraziła zgody na odstąpienie, i osoba, która nie dopełniła formalności w określonym ustawowo czasie będzie musiała zwrócić Miastu około 70 tysięcy złotych (70 % bonifikata dotycząca mieszkania wartego 106 tysięcy złotych).

Podjęto również uchwałę w sprawie uchwały budżetowej 2016 r. Między innymi o poniższy zapis:

auto

Radni podjęli również decyzję o zgodzie sprzedaży działek przy ulicy Zagrodowej (cztery nieruchomości o powierzchni powyżej 3100 metrów kwadratowych). Tereny te przeznaczone są na zabudowę wielorodzinną. A działki Miasto zbędzie w ramach przetargu nieograniczonego.
zagrodowa

Do powyższych należy dodać uchwałę najluźniejszą, podejmowaną jako pierwszą: nadanie imienia Przedszkolu Miejskiemu Nr 4. Niebawem oficjalnie placówkę będzie można nazywać „Fantazją”.

Więcej o ostatniej sesji: sprawie „ławeczki” Sienkiewicza, remontu pomnika Henryka Sienkiewicza, przenosin Przedszkola Miejskiego Nr 2, donosicielach i postępowaniu odpowiednich organów – niebawem.

 

AP

Kategorie: Blog