Sprawa Przedszkola Miejskiego Nr 2 i planów przenosin do Szkoły Podstawowej Nr 5 nabiera tempa. Swoje zdanie przedstawili rodzice przedszkolaków, którzy zebrali się na posiedzeniu Rady Rodziców we wtorek 10 maja. Ponad osiemdziesiąt osób powiedziało jednoznaczne NIE dla przenosin. Nadzwyczajne spotkanie rodziców było wyraźnym pokazem siły i zjednoczenia się w tak ważnej dla nich sprawie. Dla mnie jako uczestnika późniejszych rozmów było wystarczającym dowodem na to, że tak wiele osób nie może się mylić – nie tylko z punktu widzenia sentymentalnego do budynku, do wielu pokoleń wychowanków w tym miejscu, ale rzeczowym wytłumaczeniem, dlaczego budynek przy ulicy Piłsudskiego jest miejscem dla Przedszkola Miejskiego Nr 2.

Rodzice przygotowali dość obszerne pismo, które dotarło już do burmistrza. Liczą, że zmieni On zdanie, i o to proszą.

Ja skupię się na kilku fragmentach z tego pisma, które wiele mówią zarówno o podejściu Pierwszego Obywatela Miasta do tej społeczności (uważam, że nie tylko tej) oraz argumentach za pozostawieniem przedszkola w obecnym budynku.

W Liście Otwartym czytamy:

„Dziwi nas fakt, że Pan Burmistrz przed podjęciem działań dotyczących tak ważnej dla nas kwestii, nie przeprowadził żadnych konsultacji z osobami bezpośrednio zainteresowanymi tematem. Jesteśmy zawiedzeni, że o tak ważnej sprawie dowiadujemy się z doniesień w Internecie.”

– to jest ta godna zauważenia TRANSPARENTNOŚĆ w wykonaniu burmistrza. Tu komentarz jest zbędny.

– – –

Kilka argumentów, które przemawiają za pozostawieniem placówki w obecnym miejscu, wyartykułowana w piśmie:

– LOKALIZACJA: to największy atut tego przedszkola. Z każdego miejsca w mieście rodzice mają podobną odległość. Przedszkole od zawsze, dzięki przyjaznej lokalizacji, urozmaica dzieciom dzień organizując nawet krótkie spacery. Bliskość spacerujących przedszkolaków do: Urzędu Miasta, Muzeum Regionalnego, Poczty, Ośrodka Sportu i Rekreacji, do ogródków działkowych, do Łukowskiego Ośrodka Kultury i kina oraz parku miejskiego.

– PLAC ZABAW: bardzo duży plac zabaw jest także ogromnym atutem przedszkola, liczba
huśtawek jest zwiększana dzięki wpływom z Rady Rodziców tak, aby plac był przyjazny i bezpieczny. Nasz plac zabaw ma dodatkowo bardzo dużo powierzchni zielonych, gdzie dzieci mogą swobodnie biegać czy grać w piłkę.

– BUDYNEK: Nasze przedszkole choć najstarsze ma najbardziej kolorowe, atrakcyjne wnętrza. Przede wszystkim wszystkie sale – bardzo duże i przestronne (swoją drogą chyba jedne z większych w przedszkolach miejskich) są odnowione. Dodatkowo zostały zakupione nowe, bardzo ładne meble dostosowane do wzrostu dzieci. (…) Remonty były częściowo finansowane z pieniędzy rodziców i często przy ich czynnym udziale. Rodzice hojnie wspierali wszelkie akcje organizowane w przedszkolu, pozwalające zebrać dodatkowe finanse na rozwój tej placówki.

– PRACOWNICY: Pani Dyrektor, która jak może stara się aby w naszym przedszkolu zawsze były jak najlepsze warunki dla rozwoju naszych dzieci. Panie Nauczycielki, Pomoc Nauczyciela nie tylko nauczają, ale też opiekują się naszymi dziećmi…

Przeczytaj cały LIST OTWARTY

Zdjęcia w załączniku: list_otwarty_zdjecia

Podczas rozmów po oficjalnym zebraniu wielu rodziców podkreślało jedno zdanie:

– Tu nasze dzieci czują się jak w domu, nie chcemy aby im to zabrano.

Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi argumentami rodziców, i spróbowania postawienia się w ich sytuacji. Wtedy ocena, zarówno jednej i drugiej strony będzie, wydaję mi się jednoznaczna.

Dziś już wiemy, że w przyszłym tygodniu burmistrz Szustek planuje spotkać się dyrekcją i rodzicami z Przedszkola Miejskiego Nr 2. Co usłyszą rodzice od włodarza, czy argumentacja społeczności przedszkolnej trafiła do Niego? Zobaczymy.

Ja podtrzymuję swoje zdanie, i nie wiem czy jakiekolwiek argumenty naszego mera wpłyną na zmianę mojego podejścia do sprawy, jasno określam: JESTEM PRZECIWNY PRZENOSINOM TEGO PRZEDSZKOLA DO PIĄTKI.

 

Arkadiusz Pogonowski

 

O sprawie jeszcze tutaj, i lokalnych mediach:
http://alternatywadlalukowa.pl/przenosiny-przedszkola-dochodzenie-w-urzedzie/

Kategorie: Blog