Biuletyn Informacji Publicznej to miejsce w sieci, które powstało w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej w postaci elektronicznej. Biuletyn ten składa się ze stron internetowych, na których władze oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, udostępniają informacje wymagane przez polskie prawo. Tak przynajmniej jest w teorii?

Niestety łukowski magistrat pokazuje, że teoria to jedno, a praktyka drugie. Ponad rok temu pisaliśmy, że Urząd Miasta nie wywiązuje się z obowiązku publikacji podjętych przez Radę uchwał, co można przeczytać POD TYM ADRESEM, natomiast dzisiaj chcielibyśmy potwierdzić nasze słowa napisane rok temu.

Na Sesji Rady Miasta, która miała miejsce 28 kwietnia, radny Alternatywy dla Łukowa Piotr Płudowski, zwrócił uwagę na brak aktualnego rejestru umów za 2015 rok. Owszem w BIP-ie widnieje rejestr za pierwszą połowę ubiegłego roku, ale mając na uwadze, że niedługo minie połowa roku 2016, jest chyba czas najwyższy aby uzupełnić ów dokument o umowy, które były podpisane w okresie od lipca do grudnia 2015 r.

W odpowiedzi na zapytanie radnego, burmistrz Dariusz Szustek obiecał przekazać sprawę swoim pracownikom. Powiedział przy tym, że rejestr zostanie – tu cytat – zaktualizowany niebawem. Minął miesiąc, a wywiązania się z odpowiedzi nadal brak. Zobaczcie zresztą Państwo sami:

 

rejestr_umow

 

To, co również rzuca się w oczy, to brak niektórych oświadczeń majątkowych za 2015 rok. Owszem takowe widnieją w przypadku pracowników Urzędu Miasta i jego jednostek organizacyjnych, ale w przypadku radnych miejskich już ich zabrakło. Poniższy obrazek przedstawia widok BIP-u na dzień 6 czerwca 2016 r.

 

oswiadczenia_um_2015

oswiadczenia_radni_2015

 

Pytanie, z czego wynika ta niekonsekwencja? Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że mogą obowiązywać różne terminy składania oświadczeń majątkowych. Ale z drugiej strony, miesiąc czerwiec to najwyższy czas, aby takowe widniały na stronach internetowych. Jak widać uwaga o której pisaliśmy rok temu, jest nadal aktualna?

Zapraszamy też do lektury podejmowanego przez nas w niniejszym artykule Rejestru Umów. Nie tylko za połowę roku 2015, ale i za lata poprzednie. Można w tych dokumentach znaleźć na prawdę ciekawe rzeczy 🙂

 

Zobacz też:

Kategorie: Blog