Zbliża się 150. rocznica doprowadzenia do Łukowa pierwszej linii kolejowej. By przypomnieć mieszkańcom naszego miasta bogatą historię tej gałęzi transportu, Muzeum Regionalne w Łukowie organizuje okolicznościową wystawę. Potrzebna jest jednak Państwa pomoc.

Historia funkcjonowania kolei w Łukowie sięga lat 1866-1867, kiedy wybudowano w naszym mieście odcinek tzw. linii Warszawsko-Terespolskiej. Była to trzecia (po Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Kolei Warszawsko-Petersburskiej) linia kolejowa, która powstała na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego. Linia przez lata umożliwiała łukowianom przemieszczanie się po kraju i Europie oraz stworzyła z naszego miasta ważny ośrodek gospodarczy i przesiadkowy. W ostatnich latach przechodząca modernizację, nadal służy mieszkańcom powiatu i nie tylko. Przez Łuków oprócz pociągów relacji krajowej, często przejeżdżają pociągi międzynarodowe.

By upamiętnić fakt 150-lecia funkcjonowania kolei w Łukowie, Muzeum Regionalne planuje zorganizować okolicznościową wystawę. Potrzebna jest jednak Państwa pomoc. Jak informuje placówka na swoim profilu na Facebooku, osoby które posiadają pamiątki związane z koleją (zdjęcia, dokumenty, przedmioty) proszone są o wypożyczenie ich na czas trwania wystawy do łukowskiej placówki. Przedmioty te zostaną zwrócone w stanie nienaruszonym po zakończeniu ekspozycji. Termin otwarcia wystawy to styczeń 2017 roku.

 

 

My na pewno dołożymy swoje ?cegiełki? do wystawy i przyniesiemy pamiątki do muzeum! Czy Państwo pójdą naszym śladem? 🙂

 

Fot. tytułowa – Łuków Historia

Kategorie: Blog