Rok Sienkiewiczowski w pełni. Władze miasta i powiatu przygotowują mieszkańcom różnego rodzaju atrakcje, mające przybliżyć sylwetkę naszego noblisty. Teraz przyszedł czas na remont pomnika Henryka Sienkiewicza w Łukowie.

Łukowski pomnik Henryka Sienkiewicza zbudowano w 1933 roku, kiedy to obchodzono święto 700-lecie miasta. Jednym z inicjatorów powstania monumentu był Jan Stanisław Majewski, ówczesny regionalista i społecznik. Pomnik przez lata wpisał się w krajobraz naszego miasta, lecz dopiero teraz przyszedł czas na jego kompleksowy remont (władze na ten cel zabezpieczyły w tegorocznym budżecie kwotę 50 tys. zł). Wcześniej monument przechodził jedynie drobne prace konserwatorskie i był pielęgnowany przez młodzież z okolicznego Zespołu Szkół noszącego imię Henryka Sienkiewicza. Ponadto kilka lat temu został niefortunnie odmalowany.

Teraz, by móc wystartować z poważnymi pracami renowacyjnymi, miasto musiało uregulować status prawny terenu, na którym stoi pomnik łukowskiego noblisty. Sprawa sądowa w tej sprawie odbyła się 20 maja i została rozstrzygnięta po myśli władz. Można było ruszyć więc z pracami renowacyjnymi.

Te rozpoczęto w dniu wczorajszym, 18 lipca. By jednak modernizacja nie przypomniała tej ze Stoczka Łukowskiego (artykuł na ten temat można przeczytać TUTAJ), zorganizował się społeczny komitet, który będzie monitorował postępy i zakres wykonywanych prac. Ważne bowiem, aby nie zafundowano nam fuszerki podobnej do tej sprzed kilku lat. Wówczas pomnik został odmalowany, lecz po pewnym czasie z jego powierzchni zaczęła odpadać farba. Jak będzie tym razem?

 


Więcej o pomniku można przeczytać na portalu Łuków Historia pod tym adresem.

 

Zdjęcie pomnika Henryka Sienkiewicza w Łukowie autorstrwa portalu Łuków Historia.

Kategorie: Blog