Walka o jawność wydatkowania publicznych pieniędzy i publikację rejestru umów Urzędu Miasta Łuków trwała kilka dobrych miesięcy. Publiczne obietnice nie dałyby nic, gdyby nie wniosek o informację publiczną.

Pierwsze publiczne dopytywania o aktualizację Rejestru Umów Urzędu Miasta Łuków były już na kwietniowej sesji rady miasta. Wtedy to na pytanie w tej sprawie radnego Piotra Płudowskiego burmistrz Dariusz Szustek odpowiedział, że ? i tu cytat ? ?niebawem nowe dane pojawią się w BIP-ie?. Od tamtej pory do września minęło wiele czasu, a nie zrobiono nic w tym temacie. Mało tego, burmistrz na wrześniowej sesji stwierdził ?rejestr umów to nie jest obowiązek, i służy donosicielom?.
Z takiej odpowiedzi można wnioskować, że Łuków cofnie się znów o kilka lat, a o jawności wydatkowania publicznych pieniędzy łukowianie będą musieli zapomnieć.

Tu należy wspomnieć tylko, że publiczne rejestry umów stają się dobrą praktyką nie tylko w samorządach, i nie tylko walczą o nie organizacje pozarządowe. Ale także środowiska polityczne, czy też posłowie na Sejm RP.

Domyślając się stanowiska naczelnych władz miejsko-urzędniczych, Przedstawiciel Alternatywy złożył w sierpniu wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczący rejestru umów za okres: 1 lipca 2015 r. – 30 czerwca 2016 r. Trzeciego października mijał termin na danie odpowiedzi obywatelowi miasta. I tak się stało: tego dnia Alternatywny otrzymał spis umów za dany okres. Mało tego, tego samego dnia w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Łuków pojawił się zaktualizowany rejestr o brakujące okresy.

Można domniemywać, że gdyby nie dopytywania radnego o tę sprawę oraz wniosek o informację publiczną mieszkańca Łukowa, władze nie pokusiłyby się o rzetelne informowanie o wydatkach Urzędu. Skoro potrzebują przypominania o jawności i transparentności – to będziemy przypominać.

Co zawierają wpisy w publicznym rejestrze umów? Możliwe, że zajmiemy się tematem w jednym z kolejnych wpisów. A dziś polecamy przejrzenie umieszczonych tam informacji.

Rejestry umów UM Łuków są dostępne tutaj: https://umlukow.bip.lubelskie.pl/index.php?id=229

Kategorie: Blog