W pierwszych dniach listopada, kiedy będziemy wspominać tych, którzy już od nas odeszli. Nie powinno być w Łukowie takiego grobu, na jakim nie palą się znicze. Z tej okazji w przeddzień Wszystkich Świętych członkowie Alternatywy dla Łukowa przeprowadzili akcję ?Znicz dla Zapomnianych?.

Wieczorową porą, w Wigilię Wszystkich Świętych, kilka osób z Alternatywy dla Łukowa odwiedziło kilkadziesiąt nagrobków na cmentarzu parafialnym w naszym mieście. Mimo niesprzyjającej pogody i obfitego deszczu, ?Alternatywni? z przyjaciółmi oraz przewodnikiem z portalu historycznego Łuków Historia pragnęli w ten sposób przypomnieć mieszkańcom o istnieniu wielu zapomnianych mogił, w których często spoczywają wybitne postacie naszej małej ojczyzny.

Odwiedzono ponad pięćdziesiąt grobów, wśród których zwiedzający mogli przypomnieć sobie historię m.in. przedwojennych policjantów, sędziego, czy też cywili którzy zginęli w trakcie wojennych bombardowań naszego miasta w 1939 roku. Znicze postawiono też na XIX wiecznych nagrobkach, mogiłach powstańców i w końcu na zaniedbanych, bezimiennych mogiłach, o których nie ma już kto pamiętać. Wszystko po to, by uczcić pamięć zmarłych i zgłębiać lokalną historię naszego miasta i jego mieszkańców.

Jak podkreślają członkowie Alternatywy dla Łukowa, wieczór poprzedzający 1 listopada nie jest przypadkowy. To tego dnia na polskich cmentarzach płonie rekordowa liczba świec. Jednakże w miejscach tych zdarzają się także takie mogiły, o których nikt już nie pamięta.

Będąc w najbliższych dniach na cmentarzach, rozejrzyjmy się dookoła. Być może obok grobów naszych przodów i znajomych znajdą się te zupełnie zapomniane, choć równie ważne. Pamiętajmy o wybitnych postaciach, jak również i anonimowych bohaterach, zapalając u Nich znicz.

Kategorie: Blog