W dniach 15-18 grudnia harcerze ze Wschodniomazowieckiego Związku Drużyn Chorągwi Mazowieckiej Związku Harcerzy Rzeczpospolitej przebywali z wizytą na Ukrainie. Celem wyjazdu była realizacja Akcji Paczka 2016. Dzięki uprzejmości komendanta wyjazdu uczestniczył w nim także Przedstawiciel Alternatywy dla Łukowa.

W grudniu po raz kolejny była przeprowadzana zbiórka słodyczy i artykułów o długim terminie przydatności prowadzona przez ZHR w ramach Akcji Paczka. W działania włączona była również 1. Łukowska Drużyna Harcerzy ?Młody Las? im. ks. gen. Stanisława Brzóski. Łukowianie mieli do zebrania dary do 40 paczek. Dzięki ofiarności mieszkańców naszego powiatu tę liczbę zdołali uzbierać w dwa dni. Nadwyżkę darów spakowano w kolejne pudła i worki, a harcerską zbiórkę wsparło nasze stowarzyszenie dorzucając swoje „cegiełki”.

Z paczkami dla rodaków na wschodzie harcerze wyjechali w czwartek 15 grudnia, a ich pobyt na Ukrainie trwał do niedzieli 18 grudnia. W tym okresie harcerze mieli mnóstwo pracy, która choć wyczerpująca dała im wiele sytuacji. Uzbierane dary przekazali domom dziecka w Żytomierzu, oddziałowi Caritasu oraz 170 rodzinom pochodzenia polskiego mieszkającym w Dołbyszu, miejscowości, w której nasi rodacy stanowią zdecydowaną większość. W Dołbyszu znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, którego proboszczem jest ks. Waldemar Pawelec. Duchowny jako gospodarz przyjmował harcerzy po raz kolejny, a katolickie rodziny jak co roku oczekiwali na wizytę młodych skautów.

20161218_095740-1

Jak podkreślał koordynator akcji i komendant wyjazdu phm. Maciej Olszewski Akcja Paczka to przede wszystkim możliwość spotkania się z polskimi rodzinami na Wschodzie, porozmawiania i wspólnego przygotowywania się do Świąt Bożego Narodzenia. Materialny wymiar paczki, choć bardzo ważny to trzeba go traktować jako pretekst do odwiedzenia takich miejscowości jak np. Dołbysz, gdzie dużą grupą społeczną są polscy katolicy.

W ciągu tych kilku dni na Ukrainie młodzież z Polski odbyła setki rozmów, podczas których widoczne były i łzy wzruszenia i radość. Choć czasu wolnego było niewiele, to i ten harcerze spędzili pożytecznie, odwiedzając muzeum kosmonautyki i cmentarz polski w Żytomierzu. Bardzo ważnym elementem wyjazdu była krótka wizyta we Lwowie, gdzie harcerze oddali hołd Orlętom Lwowskim na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Alternatywa dla Łukowa Arkadiusz Pogonowski składa wyrazy podziękowania Komendantowi WZDH phm. Maciejowi Olszewskiemu za możliwość uczestnictwa w tak ważnym przedsięwzięciu integrującym Polaków bez względu na granice. Gratulujemy jednocześnie harcerzom z ZHR tak dużej i pięknej inicjatywy i obiecujemy nasze wsparcie dla Akcji Paczka w przyszłym roku.

Kategorie: Blog