Stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa zaprasza wszystkich mieszkańców do sprawdzenia swojej wiedzy o mieście. Test „Poznaj Swoje Miasto” zaplanowano na 17 listopada.

Kto i kiedy nadał przywilej lokacyjny naszemu miastu? Kto sprowadził zakon Templariuszy na Ziemię Łukowską? Co znajduje się w budynku Konwiktu Szaniawskich? To i wiele innych pytań znalazło się w zeszłorocznym teście wiedzy o Łukowie przygotowanym przez stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa. Zeszłoroczna inicjatywa skierowana dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w tym roku została poszerzona o sprawdzenie swojej wiedzy dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Wspólne odkrywanie wiedzy o małej ojczyźnie zaplanowano na 17 listopada w auli I LO im. T. Kościuszki w Łukowie. Wtedy też odbędzie się II edycja testu wiedzy z historii Łukowa „Poznaj Swoje Miasto”.

– Na dzień dzisiejszy dzieci i młodzież mogą uczyć się o Łukowie jedynie w ramach kół zainteresowań, bądź indywidualnie. Stąd pomysł, by zainteresować tą tematyką w ramach umysłowej rywalizacji. Zeszłoroczna edycja testu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, więc tym razem poszerzyliśmy go o rywalizację w kategorii OPEN – informuje członek stowarzyszenia, radny Piotr Płudowski. – Mamy nadzieję, że druga edycja testu wiedzy wzmocni u jego uczestników poczucie lokalnego patriotyzmu i poszerzy wiedzę o bogatej historii Łukowa – dodaje.

Podobnie jak w zeszłym roku, także i teraz uczestnicy testu „Poznaj Swoje Miasto” będą rywalizować o nagrody. W tym roku Alternatywa dla Łukowa zaprasza do rywalizacji także i mieszkańców naszego miasta. Jakie źródła należy poznać, by odpowiedzieć poprawnie na pytania? Organizatorzy podpowiadają, iż należy przestudiować kilka pozycji. Są nimi Zeszyty Łukowskie, tom 1-23, książka Łuków i okolice w XIX i XX w. pod red. Romualda Turkowskiego, strony internetowe www.lukow-historia.pl, www.lukow.ara.one.pl. Dużo informacji o naszym mieście znaleźć też można  w publikacji Jana Stanisława Majewskiego, Łuków, miasto powiatowe w województwie lubelskim, rok wydania 2014.

Chętni mogą zgłaszać swój akces w teście drogą mailową: alternatywadlalukowa@gmail.com bądź kontaktując się z członkami stowarzyszenia. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 16 listopada. Współorganizatorem inicjatywy jest również I LO w Łukowie oraz portal Łuków Historia.

 

Zapraszamy na test wiedzy z historii Łukowa „Poznaj Swoje Miasto”

Piątek, 17 listopada, godz. 12.00, aula I LO im. T. Kościuszki

 

Regulamin Testu Wiedzy jest dostępny POD TYM ADRESEM.

Kategorie: Blog