Po raz drugi Alternatywni w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych postanowili odwiedzić groby, na co dzień nieco zapomniane. Wspólnie z twórcą portalu Łuków-Historia oraz drużyną łukowskich harcerzy z ZHR odwiedzili również pomniki pamięci poświęcone – ks. Stanisławowi Brzósce oraz żołnierzom Armii Krajowej.

W pierwszych dniach listopada, kiedy wspominamy tych, którzy od nas odeszli, nie powinno być w Łukowie takiego grobu, na jakim nie palą się znicze. Z tej okazji w przeddzień Wszystkich Świętych członkowie Alternatywy dla Łukowa przeprowadzili po raz drugi akcję „Znicz dla Zapomnianych”.

W tym roku dzięki temu, że było nas więcej – byliśmy wsparci harcerzami z Próbnej 1. Łukowskiej Drużyny Harcerzy Młody Las Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej – wraz z głównym przewodnikiem po łukowskiej nekropoli Radkiem Leśkiewiczem z portalu Łuków-Historia.pl  odwiedziliśmy kilkadziesiąt grobów na naszym cmentarzu, kilka symbolicznych miejsc pamięci oraz bliskie łukowianom cmentarze wojenne. Zwartą kilkunastoosobową grupą byliśmy: przy pomniku ks. gen. Stanisława Brzóski w leśnictwie Dąbrówka, na cmentarzach wojennych –  „Strzelnicy” w Łukowie i Gręzówce, i pomniku upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej poległych w bitwie pod Gręzówką, znajdującym się w Lesie Kryńszczak.

Zapaliliśmy prawie dwieście symbolicznych zniczy pamięci – łukowskim dawnym urzędnikom, społecznikom, żołnierzom,pedagogom, lekarzom i mundurowym. Przez tę akcję przeprowadzaną w okresie nieprzypadkowym chcemy Państwu przypomnieć o bohaterach i zasłużonych dla naszego miasta i regionu. Będąc w najbliższych dniach na cmentarzach, rozejrzyjmy się dookoła. Być może obok grobów naszych przodków i znajomych znajdą się te zapomniane, ale równie ważne.
Pamiętajmy o wybitnych postaciach i anonimowych bohaterach, zapalając u Nich znicz.

Foto. Daniel Płudowski

Kategorie: Blog