Ciekawostka na posiedzeniu miejskich radnych. Urząd Miasta w Łukowie przeprowadził transmisję sesji Rady Miasta na żywo w Internecie. Skąd pomysł na relacjonowanie obrad w sieci?

Za nami pierwsza „poważna” sesja Rady Miasta Łuków w 2018 roku. Słowo to celowo ujęliśmy w cudzysłów, ponieważ wcześniejsze dwa spotkania radnych przeprowadzane były w nadzwyczajnym trybie na wniosek burmistrza, w których nie przewidziano ważnego z perspektywy pracy radnych punktu pt. pytania i interpelacje.

To co jednak odróżniło ostatnią sesję od poprzednich, to nie tyle możliwość wypowiadania się przez radnych miejskich na tematy inne, niż narzucone przez burmistrza, lecz… dodatkowa kamera, która pojawiła się na sali obrad. Miasto przeprowadziło 1 marca testową transmisję z sesji w serwisie YouTube, którą na żywo mogli oglądać mieszkańcy Łukowa.

Tutaj – mimo niekiedy krytycznego spojrzenia na sprawy dziejące się w mieście – musimy pochwalić samorząd za wcześniejsze prace i przygotowywanie się do przepisów, które po wyborach samorządowych w 2018 wejdą w życie na mocy nowelizacji Ustawy o samorządzie. Uważamy, że każda forma transparentności w samorządzie jest godna pochwalenia i odnotowania. Wierzymy, że transmisje obrad sesji Rady Miasta Łuków będą sukcesynie realizowane przez pracowników urzędu, a mieszkańcy zyskają pełen obraz tego, co dzieje się na sali konferencyjnej przy ul. Piłsudskiego 17.

W tym momencie warto wspomnieć, iż stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa przeprowadzało w przeszłości relacje z wybranych sesji na żywo w formie tekstowej. W czasie rzeczywistym relacjonowaliśmy przebieg obrad i cytowaliśmy słowa znajdujących się na sali osób. Inicjatywę planujemy kontynuować również w przyszłości, niezależnie od transmisji narzuconej przez prawodawcę na samorząd. Jak natomiast wyglądały obrady z 1 marca? Wideorelacja z sesji dostępna jest poniżej:

Kategorie: Blog