Ponad 8800 zł udało się zebrać w trakcie kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, którą 19 sierpnia przeprowadziło w Łukowie stowarzyszenie Nasze Dziedzictwo. Ze swoją pomocą przyszli też m.in. „alternatywni”.

Za nami kolejna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych i zniszczonych nagrobków, znajdujących się na cmentarzu parafialnym św. Rocha w Łukowie. Od wielu lat zbiórki pieniędzy w szczytnym celu przeprowadza stowarzyszenie Nasze Dziedzictwo z Janem Karwowskim na czele. Od pewnego czasu natomiast, z aktywną pomocą w kwestowaniu przychodzą członkowie stowarzyszenia Alternatywa dla Łukowa.

Tym razem w pełnym słońcu i w pobliżu odpustowych straganów wspólnymi siłami udało się zebrać ponad 8800 złotych. Pieniądze zbierali członkowie obydwu stowarzyszeń, miejscy radni (m.in. Maria Pszczółkowska) i inne zaprzyjaźnione osoby. Rekordzistą okazał się znany wolontariusz Piotr Wróbel, uzyskując kwotę ponad 2 tys. złotych. Godny uwagi jest także wynik 9-letniej wnuczki Jana Karwowskiego, Kingi Zielińskiej, która samodzielnie zebrała ponad 630 złotych.

– Cieszymy się, że po raz kolejny mieliśmy okazję współpracować ze stowarzyszeniem Nasze Dziedzictwo. Połączył nas szczytny cel i mamy nadzieję, że będziemy wspólnie kwestować również w przyszłości – mówi prezes Alternatywy dla Łukowa Piotr Płudowski. – Cieszy też wsparcie księdza kanonika Andrzeja Kieliszka, który z wielką przychylnością odniósł się do naszej kwesty. Dziękujemy też innym parafiom i środkom masowego przekazu, które informowały mieszkańców miasta o zbiórce pieniędzy na ratowanie zniszczonych i zabytkowych nagrobków – dodaje.

Pieniądze z rekordowej zbiórki powędrują na konto stowarzyszenia Nasze Dziedzictwo i zostaną przeznaczone na renowację m.in. grobowca zasłużonych dla Łukowa państwa Kiernickich. W planach, ale tych raczej dalekosiężnych jest też postawienie wspólnego grobowca dla łukowskich ofiar II wojny światowej. O tym marzy Jan Karwowski.

O rozmachu zbiórki, a raczej jej efektów mogą też świadczyć statystyki, o które pokusili się członkowie Alternatywy dla Łukowa. W tym roku uzbierano niespełna 12 kilogramów monet o wszystkich nominałach. Najczęściej wrzucane były monety 2-złotowe, a najpopularniejszy banknot miał nominał 10 zł. Łukowianie i osoby przyjezdne wrzucili:

  • 114 monet 1-groszowych
  • 111 monet 2-groszowych
  • 83 monety 5-groszowe
  • 151 monet 10-groszowych
  • 122 monety 20-groszowe
  • 192 monety 50-groszowe
  • 572 monety 1-złotowe
  • 726 monet 2-złotowych
  • 475 monet 5-złotowych

Łukowianie ofiarowali także 290 banknotów 10-złotowych, 57 banknotów 20-złotowych, 3 banknoty o nominale 50 złotych oraz jeden stuzłotowy banknot. Była też waluta obca. Za każdą ofiarowaną pomoc serdecznie dziękujemy!

 

Kategorie: Blog