Członek Alternatywy dla Łukowa, prezes naszego stowarzyszenia Piotr Płudowski został nowym burmistrzem Łukowa! Tak zadecydowali mieszkańcy w II turze wyborów 4 listopada!

To co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się nierealne, ziściło się 4 listopada. W drugiej turze wyborów na burmistrza miasta reprezentant Alternatywy dla Łukowa Piotr Płudowski pokonał urzędującego włodarza, Dariusza Szustka z Prawa i Sprawiedliwości. Szustek rządził Łukowem przez 8 lat, zaś teraz musiał uznać wyższość miejskiego radnego.

Piotr Płudowski wystartował z kampanią wyborczą 24 sierpnia. Przez dwa miesiące odbył tysiące spotkań z mieszkańcami miasta, prezentował po kolei swoje najważniejsze (i nie jedyne, jak próbowano zarzucić w czasie kampanii) punkty programu wyborczego. Motywem przewodnim kampanii było hasło „Po pierwsze uczciwość”.

– Przez cztery lata miałem okazję interweniować w Radzie Miasta w kilkudziesięciu sprawach. Niestety rządzący próbowali umniejszać te problemy, sprowadzać je do fanaberii jednego z radnych. Tymczasem to nie były moje sprawy, to były bolączki mieszkańców – mówił na początku kampanii Piotr Płudowski, argumentując swój start w wyborach.

Kampania wyborcza, choć krótka obfitowała w wiele wartych odnotowania momentów. Kandydat Alternatywy dla Łukowa odbywał regularne konferencje prasowe na temat poszczególnych problemów w mieście, spotykał się z mieszkańcami. Jego wizerunek spoglądał na mieszkańców z różnych banerów, czy ulotek. Wyprodukowane zostały też spoty wideo, a do poparcia namawiali łukowian także kandydaci na radnych.

Ubiegający się o stanowisko burmistrza polemizowali też na debatach, ustosunkowywali się do pomysłów wysuwanych przez ich kontrkandydatów. Kampania wyborcza toczyła się również w Internecie, m.in. w mediach społecznościowych. Niestety przybierała niekiedy brutalny charakter. Anonimowy hejt wymierzony przeciwko naszemu komitetowi, czy kradzież materiałów wyborczych kandydata na burmistrza, to tylko niektóre jej przejawy.

Finałem powyższej, mającej różne oblicze kampanii wyborczej, było głosowanie w I turze wyborów, 21 października. Wówczas Komitet Wyborczy Wyborców Alternatywa dla Łukowa wprowadził do Rady Miasta trzech radnych. Szerzej informujemy o tym POD TYM ADRESEM. Natomiast w wyborach na burmistrza na Piotra Płudowskiego oddano 3996 głosów (29,81%). Na jego kontrkandydata 6125 (45,88%). Frekwencja wyniosła natomiast 57.09%. Dwa tygodnie później Piotr Płudowski otrzymał 6330 głosów (53,06%), a Dariusz Szustek 5600 (46,94%). Frekwencja wyniosła 50,66 %.

Wynik ten oznacza, że Piotr Płudowski został nowym burmistrzem Łukowa. Naszym miastem będzie rządził do 2023 roku.

Kategorie: Blog