Po raz kolejny w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych członkowie stowarzyszenia Alternatywa dla Łukowa uczcili pamięć zapomnianych, ale równie ważnych mieszkańców miasta i okolic. Wspólnie z harcerzami z łukowskiej drużyny ZHR odwiedziliśmy miejsca spoczynku ważnych osób, organizując akcję „Znicz dla Zapomnianych”.

Inicjatywa, którą zorganizowaliśmy już po raz trzeci, ma przypomnieć o bohaterach oraz ważnych historycznie, dawnych mieszkańcach naszego miasta i okolic. 31 października odwiedziliśmy kilkadziesiąt grobów na cmentarzu parafialnym św. Rocha oraz mogiły na tzw. „Strzelnicy” by zapalić znicze pamięci łukowskim dawnym urzędnikom, społecznikom, żołnierzom, lekarzom i mundurowym. Delegacja Alternatywy oraz harcerzy pojawiła się też w parku miejskim, gdzie zapaliła znicze przy tzw. „mówiących kamieniach” symbolizujących ważne postacie.

Cykliczne wydarzenie będzie kontynuowane również w przyszłości. Warto jednak pamiętać o zapomnianych mogiłach przez cały rok. Odwiedzając cmentarze i swoich bliskich, którzy opuścili ten świat, rozejrzyjmy się dookoła. Być może obok grobów naszych przodów i znajomych znajdą się te zapomniane, ale równie ważne. Pamiętajmy o wybitnych postaciach i anonimowych bohaterach, zapalając u Nich znicz.

Kategorie: Blog