Krzysztof Koper z IV LO w Łukowie „obronił” tytuł łukowianina mogącego pochwalić się największą wiedzą o swoim mieście. Za nami III edycja Testu Wiedzy z historii Łukowa „Poznaj Swoje Miasto” przygotowanego przez stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa.

W którym roku powstał łukowski PKS? W jakim zaborze nigdy nie znalazł się Łuków? Jaka jest poprawna nazwa placu z zegarem w centrum miasta? Na te oraz inne pytania dotyczące przeszłości odpowiadali mieszkańcy miasta i uczniowie szkół podczas III Testu Wiedzy z historii Łukowa „Poznaj Swoje Miasto”. Zabawę z nagrodami przygotowało stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa, które tym razem zaprosiło do pisania testu w IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie.

– W zeszłym roku w naszym teście drużynowo najlepsi okazali się uczniowie łukowskiego „Medyka”. Stąd decyzja, by tegoroczna edycję zorganizować właśnie w ich szkole. Mamy nadzieję, że pomysł ten podchwycą inne placówki, które będą chciały walczyć o nagrody i miano gospodarza testu – mówi Piotr Lenarcik, pomysłodawca testu i autor pytań.

Test składał się z 30 pytań. Organizatorzy pytali się m.in. o wydarzenia z przeszłości bądź charakterystyczne miejsca w mieście. Uczestnicy musieli odpowiedzieć, ile lat kończą w tym roku łukowskie Orlęta, w którym roku spaliła się cerkiew św. Mikołaja, czy który król zatrzymywał się w Łukowie podróżując na Litwę.

– Test, choć wymagający przypomnienia sobie kilku faktów z przeszłości, był raczej prostszy niż w ubiegłym roku. Zapytaliśmy się m.in. o nazwisko łukowianina, który wystąpił na piłkarskich Mistrzostwach Świata w Korei i Japonii w 2002 roku, zadaliśmy też podchwytliwe pytanie dotyczące Placu Solidarności i Wolności – dodaje Piotr Lenarcik.

Zwycięzcą tegorocznego testu wśród uczniów został Krzysztof Koper z IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie. Ubiegłoroczny zwycięzca ponownie wykazał się największą wiedzą o mieście i uzyskał 26 punktów na 30 możliwych. Drugie miejsce zajął Dawid Borkowski z łukowskiego „Medyka”, a trzecie Jakub Ciołek z Zespołu Szkół nr 2 im. A. Świętochowskiego w Łukowie. Poproszony o komentarz do wygranej, uczeń IV LO stwierdził, że w przyszłym roku postara się zdobyć „hattricka” i ponownie wygrać test wiedzy.

Wśród osób dorosłych najlepszym okazał się Marek Sobiech. Natomiast w klasyfikacji drużynowej wygrała reprezentacja gospodarzy z IV LO, która wyprzedziła uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 (II miejsce) i reprezentantów ZS nr 2 (III miejsce). Wynik ten oznacza, że przyszłoroczna edycja testu wiedzy „Poznaj Swoje Miasto” ponownie odbędzie się w „Medyku”. Natomiast już wkrótce pytania mają zostać opublikowane na stronie internetowej Alternatywy, by każdy z mieszkańców mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat Łukowa.

Organizatorem testu było stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa i portal Łuków Historia. Tegorocznej edycji wydarzenia patronował burmistrz Łukowa. Test wsparli finansowo radni Łukasz Bober i Mateusz Popławski, Łukowska Spółdzielnia Mieszkaniowea, a także burmistrz oraz wiceburmistrz Łukowa: Piotr Płudowski i Paweł Krasuski.

 

fot. Bartosz Wróbel

Kategorie: Blog