Miasto Łuków wspólnie z parafią Podwyższenia Krzyża Św. w Łukowie zaprasza na sympozjum popularno-naukowe podsumowujące prace archeologiczne, które w lipcu i sierpniu odbywały się na terenie pobernardyńskiego kościoła w Łukowie. Co ciekawego kryje ziemia w tym miejscu?

W ostatnich tygodniach w kryptach pod kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego trwały prace archeologiczne, które prowadzili naukowcy  i studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badacze przyjechali na zaproszenia proboszcza parafii, ks. Andrzeja Kieliszka, który chce odkryć co ciekawego kryje ziemia pod budyniem pobernardyńskiej świątyni.

Badacze podczas swojej pracy trafili na ludzkie szczątki, przedmioty, w tym Nowy Testament. O tym jednak, jaka jest historia miejsca, będzie można się dowiedzieć na konferencji (sympozjum) organizowanej przez Miasto i łukowską parafię. 12 sierpnia w sali konferencyjnej przy ul. Piłsudskiego 17 w Łukowie podsumowane zostaną prace archeologiczne. Wstęp wolny.

Przed mieszkańcami o historii będą opowiadać:

  • dr hab. Wiesław Nowosad – Źródła do dziejów Łukowa i kościoła pobernardyńskiego od XVI do XIX wieku
  • mgr Aleksandra Kulesz i mgr Jakub Michalik – „Co do krypt wrzucano” – historia śmieci
  • dr hab. Małgorzata Grupa, prof. UMK w Toruniu – Co kryją podziemia kościoła pobernardyńskiego w Łukowie?
  • dr hab. Tomasz Kozłowski – Osteobiografie – historia życia i śmierci pisana w kościach

Kategorie: Blog