Około 40 osób wzięło udział w IV edycji testu wiedzy z historii Łukowa „Poznaj Swoje Miasto”, który odbył się w piątek 13 grudnia w Łukowie. W edukacyjnej zabawie zorganizowanej przez stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa po raz kolejny najlepsi okazali się gospodarze z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II, którzy gościli uczniów innych placówek w swoich murach.

Indywidualnie z zestawem pytań przygotowanym przez organizatorów najlepiej poradził sobie  Krzysztof Koper z IV LO, który wyprzedził zaledwie o 1 punkt Kacpra Beczka z Zespołu Szkół nr 3 im. W. Reymonta w Łukowie. III miejsce zajął inny z reprezentantów gospodarzy, Dawid Borkowski. Uzyskane wyniki spowodowały, że uczniowie placówki im. Jana Pawła II zwyciężyli także w klasyfikacji szkół.

– W zakulisowych komentarzach uczestnicy przyznawali najczęściej, że przygotowany przez nas test był trudny. I taka była jego idea, ponieważ kilkuwieczna historia Łukowa jest pełna barwnych postaci, ważnych dat, miejsc czy związków przyczynowo-skutkowych. To coś, czym chcemy zainteresować młodych ludzi, mieszkańców miasta – mówi Piotr Lenarcik autor pytań i pomysłodawca testu wiedzy.

Test wiedzy o mieście przygotowany przez Alternatywę dla Łukowa liczył 30 pytań, z których większość miała charakter zamknięty, a część wymagała od uczestników wpisania kilku słów w odpowiedzi. Na jego wypełnienie uczestnicy edukacyjnej zabawy mieli godzinę.

– W teście pytaliśmy o historię miasta sięgającą XIII i XIV wieku, ale też o całkiem współczesne wydarzenia. Jedno z pytań dotyczyło na przykład nawiązania współpracy partnerskiej z jednym z miast zagranicznych, a w innym poprosiliśmy o wskazanie architekta budynku dzisiejszego Starostwa Powiatowego – dodaje Piotr Lenarcik z Alternatywy dla Łukowa.

Drużynowe zwycięstwo IV LO w Łukowie oznacza, że kolejna edycja testu wiedzy również ma się odbyć w tej placówce. W tym roku za gospodarzami w rywalizacji szkół uplasowali się przedstawiciele ZS nr 3, a na najniższym stopniu podium stanęli ax aequo uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 5 w Łukowie.

– Decyzja o organizacji przyszłorocznej edycji testu wiedzy o Łukowie zapadła jeszcze przed przeprowadzeniem edycji tegorocznej – mówi P. Lenarcik. – Wydaje mi się, że przez te cztery lata zdążyliśmy już stworzyć całkiem fajną społeczność, która chce wiedzieć o Łukowie coś więcej niż to, co widzimy na co dzień. To motywujące – dodaje.

Na pytania odpowiadali także osoby dorosłe. W tej klasyfikacji zwyciężył Marek Sobiech, który również o 1 punkt pokonał kolejną osobę w rywalizacji. Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez członków stowarzyszenia Alternatywa dla Łukowa. Niespodzianki dla dwójki uczestników przygotowało także Towarzystwo Fruwającej Muchy i klub Motoweterani. Test wiedzy odbywał się pod patronatem burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego, który wręczał nagrody jego uczestnikom.

Kategorie: Blog