Łukasz Bober – członek stowarzyszenia Alternatywa dla Łukowa oraz radny miejski – zainteresował się sprawą gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Łukowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jakie zmiany nastąpią wkrótce dla mieszkańców bloków wielorodzinnych i osiedli mieszkaniowych?

Od początku roku obowiązują nowe przepisy dotyczące wyrzucania, odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Mieszkańcy miast w Polsce muszą nauczyć się nowych zasad segregacji i na przykład wyrzucać zużyte chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe nie do frakcji określanej jako „papier” lecz do „pozostałych odpadów”, zwanych prościej odpadami „resztkowymi”. Zgodnie z nowymi zasadami segregacji, to co miało kontakt ze skórą (przybory higieniczne) trafiać powinno do odpadów „zmieszanych”. Podobne obostrzenia dotyczą np. z paragonów (gdzie na papierze znajduje się nadruk wykonany z tuszu) lub zatłuszczonego papieru bądź kartonu, które ze względów technologicznych nie mogą zostać odzyskowi/segregacji.

Oprócz nauki segregacji przez mieszkańców, ze „śmieciowym” wyzwaniem musi zmierzyć się także Łukowska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Łukasz Bober po odbytej 14 stycznia rozmowie z prezesem ŁSM w Łukowie, Tadeuszem Malesą, ma do przekazania mieszkańcom bloków następujące informacje:

Z wiat i miejsc, gdzie mieszkańcy dzisiaj wyrzucają śmieci, znikną wkrótce duże kontenery KP-7, w których obecnie wrzucane są zmieszane odpady. Śmieci będzie trzeba wrzucać do mniejszych, pojemników, które mają zostać dobrze oznakowane. Ponadto pojawić się mają także nowe pojemniki na odpady biodegradowalne kuchenne (uwaga: do tego typu pojemników nie należy wrzucać liści, trawy czy gałęzi), pojemniki na papier i tekturę oraz pojemniki na metal i tworzywa sztuczne. Ponadto zgodnie z zapewnieniem Prezesa Tadeusza Malesy pojemniki te mają być łatwiejsze w obsłudze. Pojemniki mają pojawić się pod koniec stycznia i mają być sukcesywnie ustawiane tam, gdzie występują braki.

Radny na prośbę mieszkańców zasygnalizował też potrzebę kupna i montażu ręcznych zgniatarek do butelek i puszek. Pomysł spotkał się z zainteresowaniem Prezesa i ma być rozpatrzony przez Spółdzielnię. Natomiast na pytanie dotyczące problemu podrzucania śmieci przez osoby spoza bloków Spółdzielnia prosi o zapisanie numeru rejestracyjnego auta i podania godziny zdarzenia.

Ważną rzeczą do poruszenia jest też kwestia odprowadzania odpadów przez przedsiębiorców wynajmujących pomieszczenia od Łukowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Z rozmowy radnego i Prezesa ŁSM wynika, że takie podmioty muszą same (we własnym zakresie) zapewnić sobie odbiór odpadów. Podczas rozmowy poruszono też problem niewystarczającego oświetlenia w ciągu pieszym na os. Chącińskiego, w pobliżu Przedszkola Miejskiego nr 3. Z informacji przekazanej Łukaszowi Boberowi przez Prezesa ŁSM wynika, iż odbyły się już rozmowy na ten temat z Miastem Łuków. Pozostaje mieć nadzieję, że osiedlowe miejsce uchodzące za potencjalnie niebezpieczne wkrótce będzie oświetlone.

 

Prrzydatne linki dot. gospodarki odpadami komunalnymi (i segregacji odpadów):

 

Kategorie: Blog