W imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie, Hufca ZHP Łuków, a także w imieniu własnym pragniemy poinformować, że otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia pt. „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020”, współfinansowanego z ogólnopolskiego programu grantowego „Patriotyzm Jutra” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota, która pomoże przeprowadzić szereg inicjatyw w Łukowie to blisko 30 tys. zł.
Powyższe przedsięwzięcie zakłada realizację na przestrzeni kilku miesięcy 2020 r. szeregu inicjatyw nakierowanych na kształtowanie postaw patriotycznych mieszkańców Łukowa w każdym wieku i poszerzanie ich wiedzy na temat lokalnej historii. Inicjatywy, które zostaną zorganizowane w ramach programu to:
- gra miejska – drużynowa, terenowa zabawa edukacyjna mieszkańców w różnym wieku. Jej uczestnicy będą szukać ukrytych w wybranych miejscach zagadek, które trzeba będzie rozwiązywać na bieżąco, aby jak najszybciej wyruszyć ku dalszym poszukiwaniom i punktom kontrolnym. Gra ma na celu poznanie miasta ”od środka”, nastawiona jest na współpracę jej uczestników i w pełni wykorzystuje przestrzeń miejską.
- zlot harcerski – spotkanie plenerowe, którego motywem przewodnim będzie historia lokalna. Harcerze z Hufca ZHP Łuków podczas integracyjnych i edukacyjnych warsztatów poznają zasłużone dla miasta postacie, jak również najważniejsze daty w historii Łukowa. Harcerze będą mieli również za zadanie określenie tematyki i przygotowanie wersji roboczej questu oraz określenie tematyki muralu (które to inicjatywy będą zrealizowane w późniejszym czasie).
- wykonanie muralu historycznego – trwałe i wpisujące się w historię miasta wielkoformatowe malowidło ścienne przedstawiające hasło przewodnie Projektu oraz motywy przedstawione podczas zlotu harcerskiego. Mural eksponowany na co dzień mieszkańcom miasta, będzie jednocześnie widocznym upamiętnieniem planowanego do realizacji Projektu.
- quest turystyczny – rodzaj przewodnika turystycznego pisanego wierszem, z zagadkami i wskazówkami wiodącymi do konkretnych miejsc, często nieuwzględnionych w dostępnych przewodnikach, a mijanych codziennie przez mieszkańców. Kolejne punkty na trasie odnajduje się poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Metą questu jest najczęściej miejsce użyteczności publicznej, w którym uczestnicy otrzymują drobny upominek i pieczęć potwierdzającą ukończenie trasy. W stworzenie questu będą zaangażowani pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz harcerze Hufca ZHP Łuków, którzy podczas zlotu i integracyjnych warsztatów wzmocnią wiedzę dotyczącą miasta. Odbiorcą questu będą czytelnicy biblioteki, petenci urzędu, uczniowie szkół, kluby seniora, a także internauci i turyści (dzięki m.in. udostępnieniu questu online).
- lekcje lokalnej historii dla mieszkańców – zajęcia w bibliotece dla dzieci i młodzieży szkolnej z historykami i nauczycielami, a także seniorami będącymi świadkami wydarzeń sprzed lat. Planowane informacje do przedstawienia w ramach lekcji to m.in.: 1) początki miasta, Łuków za panowania Piastów; 2) przywileje Jagiellonów nadane miastu; 3) Zakon Pijarów i Bernardynów w Łukowie; 4) Łuków pod zaborami; 5) odzyskanie niepodległości, Piłsudski w Łukowie; 6) dwudziestolecie międzywojenne w Łukowie; 7) Łuków ofiarą II wojny światowej; 8) miasto w okresie Polski Ludowej; 9) czasy najnowsze; 10) zasłużeni łukowianie.
- test wiedzy o Łukowie – konkurs wiedzy historycznej o Łukowie adresowany do uczniów szkół oraz osób dorosłych, opracowany na podstawie dostępnych ogólnie źródeł historycznych, jak również wiedzy zdobytej przez organizatorów i uczestników Projektu. Laureatami testu zostaną 3 najlepsze osoby w kategorii szkół, zwycięska drużyna w kategorii szkół i 3 najlepsze osóby w klasyfikacji indywidualnej osób dorosłych. Ponadto planowane jest udostępnienie testu w wersji elektronicznej w Internecie, celem dotarcia do osób, które nie zgłoszą się do rozwiązania testu w formie pisemnej.
- koncert finałowy – oficjalne i uroczyste podsumowanie Projektu i okazja do wręczenia nagród zwycięzcom poszczególnych inicjatyw; oficjalnie podziękowanie osobom zaangażowanym w realizację Projektu oraz partnerów przedsięwzięcia. Część artystyczna w wykonaniu utalentowanych muzycznie młodych mieszkańców miasta.
Podstawowym miejscem realizacji Projektu będzie Miejska Biblioteka Publiczna w Łukowie, w której prowadzone będą lekcje historii. W placówce udostępniony zostanie quest przygotowany przez uczestników Projektu. Ponadto w miejscu tym zaplanowano przeprowadzenie testu wiedzy poświęconego historii miasta, jak również gry miejskiej. Realizacja Projektu „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020” przyniesie wiele pozytywnych rezultatów, przynoszących namacalny efekt działań w postaci m.in. publikacji i tych wzmacniających relacje międzyludzkie mieszkańców Łukowa.
Bieżące relacje z Programu „Patriotyzm Jutra” będą przekazywane za pośrednictwem stron internetowych organizatorów, mediów społecznościowych, a także dzięki wsparciu lokalnych i regionalnych mediów.