Kacper Beczek z Zespołu Szkół nr 3 w Łukowie został zwycięzcą Testu wiedzy z historii Łukowa „Poznaj Swoje Miasto” zorganizowanego w ramach projektu „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020”, który realizuje Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Łukowie wspólnie ze stowarzyszeniem Alternatywa dla Łukowa oraz Hufcem ZHP Łuków. Uczeń popularnego „Reymonta” udzielił poprawnych odpowiedzi na wszystkie 30 pytań przygotowanych przez organizatorów. Test z uwagi na zagrożenie koronawirusem przeprowadzony był w piątek 30 października w sposób zdalny.

W czołówce testu za uczniem Zespołu Szkół nr 3 w Łukowie uplasowali się inni reprezentanci tej placówki. Drugie miejsce z wynikiem 29 na 30 poprawnych odpowiedzi zdobył Jakub Kryczka, a na trzecim miejscu uplasował się Robert Zawadzki, który udzielił 27 poprawnych odpowiedzi.

– Uczestnicy testu musieli odpowiedzieć na przykład na pytanie dotyczące królewskiego przywileju pozwalającego wznieść ratusz w Łukowie, działaniach okupantów podczas II wojny światowej, czy też pytania, których bohaterami byli działacz PCK Michał Studziński, kaznodzieja Franciszek Salezy Jezierski, czy kompozytor Franciszek Maklakiewicz – mówi Arkadiusz Pogonowski, koordynator projektu „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020”.

W teście wzięli udział reprezentanci szkół podstawowych i średnich funkcjonujących na terenie miasta. Niestety z powodu koronawirusa, osobom mierzącym się z pytaniami na temat najdawniejszych dziejów Łukowa, jak i czasów bliższych współczesności, nie było dane spotkać się twarzą w twarz.

– Bardzo życzylibyśmy sobie, aby test był pisany w sposób tradycyjny, kiedy na własne oczy można zobaczyć, które pytania są trudne oraz które są natychmiastowo rozwiązywane przez uczestników. Na szczęście z pomocą przyszły nam nowe technologie, więc test zorganizowaliśmy na zasadzie wideokonferencji oraz formularzy online. Wydaje mi się, że wszyscy powinni być zadowoleni z tych nietypowych, aczkolwiek koniecznych w obecnych czasach rozwiązań – dodaje A. Pogonowski.

Honorowy patronat nad testem oraz całym projektem „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020” objął Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski. Osoby chcące zmierzyć się ze swoją wiedzą na temat miasta, będą mogły to uczynić wkrótce na stronach internetowych stowarzyszenia Alternatywa dla Łukowa oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łukowie. Natomiast zwycięzcy październikowych umysłowych zmagań otrzymają nagrody podczas zapowiadanego na listopad koncertu wieńczącego projekt i zrealizowane dotychczas inicjatywy.

Wyniki Testu wiedzy online z historii Łukowa „Poznaj Swoje miasto”:

 1. Kacper Beczek – 30 pkt.
 2. Jakub Kryczka – 29 pkt.
 3. Robert Zawadzki – 27 pkt.
 4. Mateusz Buczek – 23 pkt.
 5. Dominik Łaguń – 23 pkt.
 6. Mateusz Łucjan – 22 pkt.
 7. Sebastian Zborowski – 16 pkt.
 8. Bartosz Rzymowski – 16 pkt.
 9. Mateusz Matejko – 16
 10. Nikodem Janaszek – 15 pkt.
 11. Gabriel Żyłka – 15 pkt.

Pozostałe osoby – mniej niż 15 punktów.

 

Kategorie: Blog