Wrzesień to czas, gdy w Urzędzie Miasta rozpoczynają się prace nad przyszłorocznym budżetem. Plany samorządu i jego możliwości finansowe na przyszły rok nakreślają Skarbnik Miasta i pracownicy Wydziałów, a także burmistrz. Swój wkład na kształt przyszłorocznego budżetu mają także radni miejscy (choć zastrzec trzeba, że w Łukowie w ostatnich dwóch latach ów „wpływanie na kształt budżetu” przez grupę radnych podobne jest bardziej do poruszania się w rynsztoku aniżeli do poważnego traktowania Miasta jako instytucji oraz pracy urzędników).

Swoje propozycje budżetowe oraz zadania inwestycyjne na 2022 r. – wzorem lat ubiegłych – nakreślili także radni Alternatywy dla Łukowa Łukasz Bober i Arkadiusz Pogonowski. W dokumencie przekazanym 20 września burmistrzowi Piotrowi Płudowskiemu wskazano 18 kierunków, których realizacja przyniesie pozytywne zmiany w mieście. Pomysły radnych ADŁ na przyszły rok wskazano poniżej:,

 

 1. Komunikacja miejska – pilotażowa komunikacja funkcjonująca w roku 2021 przyjęła się. Łukowianie chcą i zasługują na kontynuację tej usługi społecznej. Należy zabezpieczyć środki finansowe na co najmniej dwie stałe linie oraz dwie linie okazyjne. Wnioskujemy również o monitorowanie programów zewnętrznych, z których to można byłoby pozyskać fundusze na rozwój komunikacji miejskiej.
 2. Pumptrack – specjalnie przygotowany tor łączący jazdę jednośladem i wszechstronny trening. Tor rowerowy byłby odpowiedzią na potrzebę budowy miejsca rekreacyjnego szczególnie dla młodzieży szkolnej, ale i dorosłych.
 3. Budowa ul. Rurowej – budowa ww. ulicy to na dzień dzisiejszy najważniejsza inwestycja drogowa Miasta. Wnosimy o rezerwację środków finansowych w roku budżetowym, które przybliżą do realizacji tego celu.
 4. Ciąg pieszy przy ul. Żelechowskiej – nawiązanie współpracy z zarządcą drogi wojewódzkiej nr 807 i zabezpieczenie środków finansowych na projekt brakującego fragmentu ciągu pieszo-rowerowego do granic miasta. Wsparcie finansowe dla Województwa Lubelskiego na realizację prac drogowych ww. ciągu pieszego.
 5. Nasadzenia drzew i rozwój miejsc zielonych w centrum miasta – liczymy na kontynuację dobrej, zielonej polityki Burmistrza i Urzędu Miasta Łuków oraz zabezpieczenie środków na nasadzenia i tworzenie zadbanych miejsc zielonych.
 6. Boisko kryte ze sztuczną nawierzchnią – liczymy, że w 2022 roku będzie zlecony projekt na budowę pełnowymiarowego krytego boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią. Ciągle rozwijające się środowisko piłkarskie w Łukowie, wspierane przez tysiące osób, zasługuje na inwestycje sportowe dające rozwój sportowy dzieci i młodzieży. Obiekt będzie też dobrą promocją miasta.
 7. Plac zabaw przy „Małej Jedynce” – remont podłoża na placu zabaw dla dzieci przedszkolnych i szkolnych przy Szkole Podstawowej nr 1, przy ul. Stasia i Nel.
 8. Orynnowanie Szkoły Podstawowej nr 4 – koniecznym zadaniem remontowym dla łukowskiej „Czwórki” jest wymiana rynien. Jak najszybsza wymiana rynien zapobiegnie naciekom w salach oraz elewacji budynku.
 9. Edukacyjne EKOzabawki dla najmłodszych – bezpieczne elementy edukacyjne do zabawy dla dzieci, zamontowane w parku miejskim, przy malowanej ścieżce zabaw.
 10. Budowa domków letniskowych – przy zmodernizowanym obiekcie Zimna Woda powinny powstać domki letniskowe. Realizacja inwestycji pozwoli utworzenie miejsca wypoczynku dla większych grup turystycznych, spoza terenu miasta i okolicy.
 11. Strefa płatnego parkowania (ul. Browarna) – wsłuchując się w głos mieszkańców i przedsiębiorców z centrum miasta (ul. Browarna i okoliczne), wnioskujemy o rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania o ul. Browarną i Lewickiego.
 12. Tężnia solankowa – wybudowanie w parku tego obiektu to inwestycja w zdrowie Łukowian. To również miejsce, które zapewniałoby miastu wielu gości.
 13. Budowa ul. Podgórnej – jak tylko ukończony zostanie proces projektowania ww. ulicy – wnioskujemy o natychmiastowe podjęcie prac drogowych.
 14. Pływalnia kryta „Delfinek” – zabezpieczenie środków finansowych na całoroczne funkcjonowanie obiektu. To postulat łukowskich pływaków, w który należy się wsłuchać. Rok 2022 byłby testem organizacyjnym i finansowym w tym zakresie.
 15. Chodnik na ul. Zagrodowej – w związku z rozwijaniem terenów przyległych koniecznym jest budowa chodnika przy ww. ulicy, który służyłby mieszkańcom domków jednorodzinnych i bloków wielomieszkaniowych.
 16. Fontanny natleniające – instalacja urządzeń na zbiorniku Zimna Woda. Fontanny umożliwiłyby natlenianie wody, byłyby też ciekawym urozmaiceniem terenu.
 17. Gadżety miejskie – pamiątki i materiały promocyjne powinny być dostępne szerokiemu gronu odbiorców. Powinny być to różne przedmioty, którymi chcą się chwalić Łukowianie. Powinny być także atrakcyjne dla gości naszego miasta. Postulujemy zakup i udostępnienie gadżetów miejskich – magnesów, flag, koszulek itd.
 18. Remonty ulic – ważnym punktem w corocznych budżetach jest zabezpieczenie finansowania dla większych i mniejszych remontów ulic. Wnioskujemy by Miasto zabezpieczyło środki finansowe na różne zadania drogowe, zlecając je m.in. Zarządowi Dróg Miejskich w ramach rocznego planu robót. Ulice, które powinny być objęte pracami remontowymi i modernizacyjnymi w najbliższym czasie to: Cmentarna, Dmocha, Gospodarska, Kościelna, Porzeczkowa, Północna, Rolnicza (elementy poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym) droga dojazdowa na ROD „Niedźwiadek” i do Zespołu Placówek.
Kategorie: Blog