1 listopada przy bramach cmentarza parafialnego św. Rocha prowadzona będzie zbiórka do puszek na rzecz ratowania zniszczonych i zabytkowych nagrobków. Do udziału w szczytnej akcji zaprasza stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa, kontynuujące zapoczątkowaną przed laty misję łukowskiego społecznika śp. Jana Karwowskiego.

Wzorem lat ubiegłych, w przypadający 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych w okolicy cmentarza św. Rocha w Łukowie pojawią się wolontariusze z puszkami. Osoby te, a wśród niech burmistrz Łukowa Piotr Płudowski, zastępca Mateusz Popławski i miejscy radni, prowadzić będą zbiórkę na odnowienie kolejnych mogił na łukowskim cmentarzu.

Dzięki zbiórkom, prowadzonym w przeszłości przez różne podmioty – w tym przez kierowane przez śp. Jana Karwowskiego stowarzyszenie Nasze Dziedzictwo – na łukowskiej nekropolii udało się odnowić m.in. pomnik Ireny Majmeskuł czy nagrobek państwa Marii i Leona Kiernickich. Natomiast w środę 27 października oficjalnie zaprezentowano mieszkańcom nowy grób Bronisława Chącińskiego, Honorowego Obywatela Miasta Łuków i patrona Szkoły Podstawowej nr 4. Część środków na postawienie nowego nagrobka zasłużonej dla miasta postaci udało się zebrać właśnie dzięki zbiórce pieniędzy do puszek.

Organizatorzy listopadowej kwesty będą zbierać pieniądze w godzinach 8-14. Zbiórka odbędzie się po rocznej przerwie, gdyż z powodu panującej pandemii koronawirusa w 2020 r. zamknięte zostały cmentarze. Mając nadzieję na niepowtórzenie się sytuacji sprzed roku, wolontariusze już teraz dziękują za każdy ofiarowany grosz.

 

Kategorie: Blog