Stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa, wzorem lat ubiegłych, organizuje kwestę do puszek na ratowanie zniszczonych i zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym św. Rocha w Łukowie. Tym razem do renowacji ma trafić grób Andrzeja Śledzia, burmistrza Łukowa z lat 1920-1924, dzięki któremu powstała m.in. łaźnia i elektrownia miejska.

Kwestę zaplanowano w niedzielę 21 sierpnia, a więc w dzień tradycyjnego odpustu św. Rocha. Zebrane środki – podobnie jak pochodzące z poprzedniej kwesty 1 listopada 2021 r. – przeznaczone zostaną na renowację nagrobka Andrzeja Śledzia, który pełnił funkcję burmistrza Łukowa 100 lat temu, niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. To dzięki m.in. jego staraniom w naszym mieście w latach 20. XX w. powstały łaźnia i elektrownia miejska, a także uchwalony został herb miasta, obowiązujący przez blisko 100 lat.

Zbiórka do puszek będzie się odbywać w godz. 8-14 przy bramach cmentarza parafialnego św. Rocha. Zgodę na kwestowanie wyraził m.in. proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Andrzej Kieliszek, zaś członkowie Alternatywy dla Łukowa poczynili już niezbędne rozmowy z potomkami byłego burmistrza.

Więcej o sylwetce burmistrza Andrzeja Śledzia znaleźć można na portalu Łuków Historia w artykułach:

 

Kategorie: Blog