Wzorem lat ubiegłych 1 listopada przed cmentarzem św. Rocha w Łukowie prowadzona będzie kwesta do puszek, mająca na celu ratowanie zniszczonych i zabytkowych nagrobków. Będzie to kontynuacja sierpniowej zbiórki środków na renowację nagrobka Andrzeja Śledzia, burmistrza Łukowa z lat 1920-1924. 

Do wsparcia akcji zachęcają stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa oraz burmistrz Łukowa Piotr Płudowski, kontynuując zapoczątkowaną przed laty misję łukowskiego społecznika śp. Jana Karwowskiego. Listopadowa kwesta będzie prowadzona w Dzień Wszystkich Świętych, w godzinach 8:00 – 14:00 w pobliżu bram wejściowych na cmentarz parafialny św. Rocha. Zebrane środki – podobnie jak te z kwesty zorganizowanej podczas tegorocznego odpustu św. Rocha – przeznaczone zostaną na remont nagrobka przedwojennego burmistrza Łukowa Andrzeja Śledzia.

Andrzej Śledź pełnił funkcję burmistrza Łukowa 100 lat temu, niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. To dzięki m.in. jego staraniom w naszym mieście w latach 20. XX w. powstały łaźnia i elektrownia miejska, a także uchwalony został herb miasta, obowiązujący przez blisko 100 lat. Więcej informacji o jego sylwetce znaleźć można na portalu Łuków Historia w artykułach:

 

Kategorie: Blog