Członkowie stowarzyszenia Alternatywa dla Łukowa zachęcają w okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych do pamiętania również o tych zmarłych, których nagrobki nie zostaną posprzątane, czy na których nie zostaną zapalone znicze. W tym celu w poniedziałek 30 października rozdawali przechodniom biało-czerwone znicze z prośbą o zapalenie ich za kilka dni na grobach zapomnianych, ale też zasłużonych dla Łukowa osób.

„Alternatywni” rozdawali znicze na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie. W sumie do rąk mieszkańców trafiło kilkaset symbolicznych biało-czerwonych „światełek”.

– Wielu z nas odwiedza teraz cmentarze i przygotowuje się do Dnia Wszystkich Świętych. Zachęcamy, aby podczas odwiedzin grobów swoich bliskich 1 lub 2 listopada oddać także szacunek bohaterom przeszłości. Zatrzymajmy się przy miejscach, gdzie spoczywają zasłużeni dla naszego miasta łukowianie, albo przy tych grobach, o których nikt już nie pamięta – mówi Maciej Kazana, członek stowarzyszenia.

Członkowie Alternatywy dla Łukowa zachęcają ponadto do wsparcia kwesty, która organizowana jest 1 listopada. Dziękują też tym osobom, którzy dobrowolnie postanowili zadbać o porządek na zapomnianych nagrobkach. Powyższe działania to lekcja historii i szacunku dla osób, które w przeszłości tworzyły lokalną społeczność.

– Cmentarz parafialny św. Rocha to miejsce z duszą i bogatą historią, którą warto zgłębiać nie tylko na przełomie października i listopada. Dlatego miłym akcentem będzie zapalenie biało-czerwonych zniczy przynajmniej na części grobów, o których nikt już nie pamięta, albo tam, gdzie spoczywa zasłużona osoba. Gorąco do tego zachęcamy mieszkańców – dodaje Maciej Kazana.

Kategorie: Blog