„Szyjemy maseczki” – podsumowanie

Od 30 maja zniesiony zostaje nakaz zasłaniania twarzy (np. maseczką, chustą lub szalikiem) w przestrzeni publicznej, nałożony uprzednio w celu ograniczania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Twarz nadal trzeba będzie zakrywać w zamkniętych przestrzeniach, jak np. sklepach, centrach handlowych, urzędach, kościołach, punktach usługowych czy w środkach komunikacji. Przeddzień 30 maja to natomiast okazja do podsumowania dwumiesięcznej akcji Alternatywy dla Łukowa polegającej na szyciu maseczek medycznych podczas wspomnianej epidemii.

(więcej…)

Rusza projekt „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020”

W imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie, Hufca ZHP Łuków, a także w imieniu własnym pragniemy poinformować, że otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia pt. „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020”, współfinansowanego z ogólnopolskiego programu grantowego „Patriotyzm Jutra” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota, która pomoże przeprowadzić szereg inicjatyw w Łukowie to blisko 30 tys. zł. Powyższe przedsięwzięcie zakłada realizację na przestrzeni kilku miesięcy 2020 r. szeregu inicjatyw nakierowanych na Więcej…

Stanowisko Stowarzyszenia Alternatywa dla Łukowa dot. wyborów prezydenckich w Polsce

Stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa to organizacja pozarządowa znana nie tylko z realizacji różnego rodzaju inicjatyw, nastawionych na rozwój kapitału społecznego mieszkańców Łukowa i powiatu łukowskiego, ale też pragnąca rozwijać idee społeczeństwa obywatelskiego i promować postawy obywatelskie. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sympatyków Stowarzyszenia, jak również będąc w obowiązku wobec wszystkich mieszkańców Łukowa i pozostałych miejscowości w powiecie łukowskim, uznajemy za zasadne jasne opowiedzenie się w ważnej również dla lokalnej społeczności sprawie, jaką jest organizacja planowanych na 10 maja 2020 r. wyborów prezydenckich w Polsce. Niniejsze pismo stanowi ponadto realizację Regulaminu Stowarzyszenia Alternatywa dla Łukowa, który przewiduje wyrażanie swojego stanowiska na forum publicznym w sprawach dotyczących społeczności lokalnej.

(więcej…)

Maski dla medyków

Z uwagi na trudną sytuację epidemiczną w kraju, a także potencjalną możliwość lokalnych przypadków wystąpienia koronawirusa w powiecie łukowskim, Stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa wspólnie z panią Krystyną z firmy „Świat Haftu” postanowiło zorganizować akcję szycia medycznych maseczek dla pracowników służby medycznej. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, a także pozostały personel szpitala to osoby będące na pierwszej linii walki z koronawirusem, dlatego w tym trudnym czasie zasługują oni na szczególne wsparcie ze strony reszty społeczeństwa.

(więcej…)

Nie bądź obojętny!

Dziś piszę poprzez swoją bezsilność i złość jednocześnie… Raz można kogoś określić bez cienia żenady „pajacem”, innym razem „psem pudla” (to akurat o mnie), by bez konsekwencji w kolejnym kroku iść dalej i porównać kogoś do terrorysty a także sugerować do niego strzelanie. Autorem tych „pięknych” słów do swoich bliźnich jest radny PiSu Ryszard Szczygieł.

(więcej…)

Chcą uczcić ks. kanonika Jezierskiego

Czy ciekawa postać historyczna – jaką jest ks. Franciszek Salezy Jezierski – doczeka się upamiętnienia w miejscu swoich urodzin, czyli na Ziemi Łukowskiej? Dzięki staraniom Arkadiusza Pogonowskiego, reprezentującego Alternatywę dla Łukowa radnego miejskiego być może już wkrótce w Łukowie pojawi się pamiątkowa tablica poświęcona jednemu z najbardziej cenionych pisarzy i publicystów polskiego Oświecenia. Poniżej publikujemy przedruk z portalu Podlasie24.pl, dotyczący inicjatywy. (więcej…)

Odszedł Jan Karwowski

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w niedzielę 26 stycznia zmarł Jan Karwowski – społecznik i wieloletni prezes Stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo”. To właśnie z tą grupą Alternatywa dla Łukowa prowadziła w ostatnich latach kwesty na cmentarzu św. Rocha w Łukowie, mające ocalić od zapomnienia zniszczone i zabytkowe nagrobki.
(więcej…)