Po u(ch)waleniu budżetu na 2021 r. – część III…

…czyli Plac nie, bo nie! A co w zamian?

 

Zobacz też: oryginalny wpis na profilu na Facebooku

 

Po ostatnim poście dotyczącym grupy pechowej trzynastki i wyrzucenia przez nią z budżetu modernizacji Placu Narutowicza miałem wiele zapytań i kilka ciekawych dyskusji. Szczególnie utkwiły mi te rozmowy, które dotyczyły miejsc, których poprawę PiS i Przymierze wrzuciło do przyszłorocznego budżetu. (więcej…)

Po u(ch)waleniu budżetu na 2021 r. – część II…

…czyli Plac Narutowicza przegrywa z hektarem kostki na targowicy.

 

Zobacz też: oryginalny wpis na profilu na Facebooku

 

Dlaczego pogrzebano szansę na modernizację i przywrócenie świetności centralnego punktu Łukowa, czyli Placu Narutowicza? Choć minęło już kilka dni od czwartkowej sesji nadal nie mogę pojąć co oni „uczynili z tą krainą” i tak serio dlaczego wszelkie przygotowania Miasta oraz Kolegiaty wyrzucili na śmietnik… Ale po kolei. (więcej…)

Po u(ch)waleniu budżetu na 2021 r. – część I…

…czyli przegrana sprawa inwestowania w zdrowie i rozwój Łukowa.

 

Zobacz też: oryginalny wpis na profilu na Facebooku

 

Pierwszy sesyjny post poświęcę tematowi kompleksu sportowego na tzw. „Wembleyu” oraz pomysłowi powstania tężni solankowej w parku miejskim. Niestety zanim te dobre prozdrowotne inwestycje mogłyby nabrać ram projektowych pewna pechowa trzynastka wyrzuciła je z budżetu. (więcej…)

„Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020” – podsumowanie projektu

Dobiegł końca projekt „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020” realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie wspólnie ze stowarzyszeniem Alternatywa dla Łukowa oraz Komendą Hufca ZHP Łuków. Przez kilka miesięcy podmioty te realizowały szereg inicjatyw, mających przybliżyć mieszkańcom Łukowa bogatą historię ich miasta. Zorganizowano m.in. grę miejską i test wiedzy dla mieszkańców, a na terenie letniej pływalni przy ul. Browarnej powstał miejski mural.

(więcej…)

Ratujmy nagrobki! – łukowska kwesta online

Stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa chce kontynuować szlachetną tradycję listopadowych kwest na cmentarzu parafialnym św. Rocha w Łukowie, zapoczątkowaną przez stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo” i śp. Jana Karwowskiego – pomysłodawcę tego typu działań charytatywnych w Łukowie. Niestety z powodów epidemicznych nie możemy w tym roku prowadzić kwesty. W zamian oferujemy mieszkańcom możliwość wsparcia działań online. (więcej…)

Bezbłędna wiedza na temat miasta. Triumf w teście wiedzy z historii Łukowa

Kacper Beczek z Zespołu Szkół nr 3 w Łukowie został zwycięzcą Testu wiedzy z historii Łukowa „Poznaj Swoje Miasto” zorganizowanego w ramach projektu „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020”, który realizuje Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Łukowie wspólnie ze stowarzyszeniem Alternatywa dla Łukowa oraz Hufcem ZHP Łuków. Uczeń popularnego „Reymonta” udzielił poprawnych odpowiedzi na wszystkie 30 pytań przygotowanych przez organizatorów. Test z uwagi na zagrożenie koronawirusem przeprowadzony był w piątek 30 października w sposób zdalny.

(więcej…)

Co wiesz o Łukowie? Sprawdź wiedzę o mieście!

W którym roku Łuków otrzymał prawo wysłania swojego Posła na Sejm? Który budynek kościoła w Łukowie jest najstarszy? W którym roku w naszym mieście zniesiono poddaństwo? To tylko część pytań, z którymi mogą się zmierzyć mieszkańcy miasta i okolic, którzy zdecydują się wziąć udział w Teście wiedzy z historii Łukowa „Poznaj Swoje Miasto”. Do edukacyjnej zabawy zapraszają Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie, Stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa oraz Komenda Hufca ZHP Łuków. Test wiedzy Więcej…

Turystyczny quest o Łukowie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie, stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa oraz Hufiec ZHP Łuków zachęcają do rozwiązania questu turystycznego poświęconego znajdującym się na terenie miasta ciekawym miejscom. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020”, który jest prowadzony przez wymienione wyżej podmioty.

(więcej…)

Zaproszenie na grę miejską

Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie, Stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa oraz Komenda Hufca ZHP Łuków zapraszają mieszkańców miasta i okolic do wzięcia udziału w grze miejskiej „Przez Łuków śladami historii”. Wydarzenie zaplanowano w piątek 18 września na ulicach, skwerach i innych miejscach na terenie miasta. Do udziału w grze zaproszone są osoby w różnym wieku, zarówno członkowie rodzin, grupy przyjaciół, czy uczniowie szkół. Na zwycięzców czekają nagrody. Gra – z uwagi na zagrożenie Więcej…

„Szyjemy maseczki” – podsumowanie

Od 30 maja zniesiony zostaje nakaz zasłaniania twarzy (np. maseczką, chustą lub szalikiem) w przestrzeni publicznej, nałożony uprzednio w celu ograniczania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Twarz nadal trzeba będzie zakrywać w zamkniętych przestrzeniach, jak np. sklepach, centrach handlowych, urzędach, kościołach, punktach usługowych czy w środkach komunikacji. Przeddzień 30 maja to natomiast okazja do podsumowania dwumiesięcznej akcji Alternatywy dla Łukowa polegającej na szyciu maseczek medycznych podczas wspomnianej epidemii.

(więcej…)