1. Pamiętamy o akcjach przeciw reżimowi komunistycznemu – 24 stycznia 2016 r. spotkaliśmy się pod byłym budynkiem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego by uczcić 70. rocznicę akcji skierowanej przeciwko komunistycznemu aparatowi „bezpieki”. Na ulicy 11 Listopada zapaliliśmy znicze upamiętniające wydarzenia sprzed lat. W styczniu 1946 roku oddział bojowy WiN, pod dowództwem Juliana Woch ps. „Biały” dokonał rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łukowie. Dzięki Bolesławowi Mosingiewiczowi, zatrudnionemu w urzędzie i współpracującemu z powojennym podziemiem, akcja zakończyła się uwolnieniem 27. więźniów bezpieki. Zginął wówczas m.in. kierownik PUBP. Zabrano z placówki dokumenty, które trafiły do dowództwa Obwodu WiN.
  2. Kwiaty na dzień kobiet – dnia 8 marca postanowiliśmy podziękować Kobietom, że czynią ten świat piękniejszym. Z okazji międzynarodowego święta kobiet napotkanym Paniom, na Placu Solidarności i Wolności rozdaliśmy kilkadziesiąt pięknych tulipanów.
  3. Koleżeńska zbiórka na Dzień Dziecka – 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka wręczyliśmy prezenty podopiecznym Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Łukowie. Upominki – zabawki, środki czystości, kosmetyki i słodycze – zebrane zostały w ramach zbiórki koleżeńskiej wśród członków stowarzyszenia oraz ich znajomych i przyjaciół. Akcja przeszła najśmielsze oczekiwania, lecz jeszcze większą nagrodą był uśmiech dzieci. Więcej na temat pod adresem: Niespodzianka na Dzień Dziecka.
  4. Karma na Dzień Psa – 1 lipca 2016 obchodziliśmy Dzień Psa, czyli święto jednych z najbardziej ukochanych czworonogów. Z tej okazji członkowie stowarzyszenia Alternatywa dla Łukowa przekazali potrzebującym i bezdomnym zwierzakom kilka worków karmy. Więcej na temat pod adresem: Niespodzianka od Alternatywy dla Zwierzopcji.
  5. Jazzowy koncert „W hołdzie Henrykowi Sienkiewiczowi” – jednej z największych przedsięwzięć Alternatywy dla Łukowa. 11 września 2016 r. amfiteatr w parku miejskim rozbrzmiał muzyką jazzową. Z racji tego, że rok 2016 został uznany Rokiem Henryka Sienkiewicza, nasze stowarzyszenie postanowiło w sposób artystyczny uczcić Wielkiego Polaka, noblistę i krajana z Ziemi Łukowskiej. Do Łukowa zaprosiliśmy czołówkę polskiego jazzu: Joannę Czajkowską, Tomasza „Kciuka” Jaworskiego, Michała Napiórkowskiego, Dawida Wojtka Lewandowskiego, Ładysława Lipkowskiego, Piotra Martynowicza, Daniela Świderskiego, Andrzeja Kupniewskiego i Janusza Smyka. Na scenie wystąpiły też utalentowane łukowianki: Klaudia Borejko, Natalia Wysocka i Alicja Dziurdziak. Muzykom towarzyszył pomysłodawca koncertu i członek Alternatywy, Dariusz Krzęcio. Więcej na ten temat pod adresami: W hołdzie Henrykowi Sienkiewiczowi„Kciuk”, Lewandowski, Smyk… – zagrają dla SienkiewiczaŚpiewali i grali dla Henryka SienkiewiczaW hołdzie Henrykowi Sienkiewiczowi (youtube-video)
  6. Rejestr Umów – jednym z powodów powstania Alternatywy dla Łukowa jest walka o jawność wydatkowania publicznych pieniędzy i transparentność działań władz miasta. Przez kilka miesięcy zwracaliśmy uwagę na temat konieczności opublikowania w Łukowie Rejestru Umów, czyli dokumentu opisującego w jaki sposób i w jakiej wielkości są wydatkowane publiczne – czyli też nasze – pieniądze. Pomimo apeli ze strony radnego Alternatywy Piotra Płudowskiego i ignorancji ze strony władz, wywalczyliśmy publikację powyższego dokumentu. Publiczne obietnice nie dałyby nic, gdyby nie wniosek o informację publiczną. Więcej na ten temat pod adresem: Alternatywa wywalczyła zaległy rejestr umów.
  7. Znicz dla Zapomnianych – w przeddzień 1 listopada 2016 r. postanowiliśmy odwiedzić zapomniane groby na cmentarzu parafialnym w Łukowie. Odwiedziliśmy pięćdziesiąt mogił, przy których przypomnieliśmy bogatą historię naszego miasta. Postawiliśmy znicze na XIX wiecznych nagrobkach i mogiłach powstańców. Odwiedziliśmy miejsca wiecznego odpoczynku przedwojennych policjantów, sędziego i mieszkańców Łukowa, którzy zginęli w trakcie wojennych bombardowań w 1939 roku. Postawiliśmy też symboliczne lampki na zaniedbanych, bezimiennych mogiłach, o których nie ma już kto pamiętać. Wszystko po to, by uczcić pamięć zmarłych oraz zgłębiać lokalną historię naszego miasta i jego mieszkańców. Więcej na temat pod adresem: Znicz dla Zapomnianych.
  8. Tablica „Alfa” – stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa popiera kształtowanie postaw patriotycznych i promuje wartościowe inicjatywy społeczne. Pragnie też kultywować przywiązanie do historii regionalnej. W tym celu poparliśmy i wspomogliśmy finansowo działania Społecznego Komitetu „Tablica Alfa” w celu ustanowienia tablicy upamiętniającej członków Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z Łukowa, którzy prześladowani, torturowani i zamordowani zostali przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łukowie. Dzięki wytężonej pracy, zyskaniu uznania ogólnopolskich organizacji i autorytetów historycznych, planujemy w najbliższej przyszłości postawić tablicę poświęconą kpt. Stefanowi Lemieszkowi ps. „Alf”, Komendantowi AK Obwodu Łuków i podległym mu żołnierzom. Więcej na ten temat pod adresem: Tablica „Alfa” – Pamięci Żołnierzy AK i WiN.
  9. Test wiedzy o Łukowie – jedno z większych przedsięwzięć naszego stowarzyszenia. Wychodząc z założenia, że warto pamiętać o lokalnej historii i pielęgnować dorobek pokoleń, postanowiliśmy przygotować konkurs wiedzy historycznej dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu Łukowa. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące Łukowa i Ziemi Łukowskiej, których próżno szukać na codziennych lekcjach historii. Test odbył się 18 listopada 2016 r. Więcej na ten temat pod adresem: Poznaj Swoje Miasto – konkurs wiedzy o ŁukowieNajlepsi w Teście Poznaj Swoje Miasto.
  10. Test z historii Łukowa (QUIZ) – to coś czego w historii łukowskiego internetu nie było. Tylko u Nas rozwiążecie quiz dotyczący historii Łukowa. Zachęcamy do wspólnej edukacji i sprawdzenia własnej wiedzy dotyczącej Naszego Miasta. Więcej informacji oraz sam quiz dostępny jest pod adresem: Rozwiąż test z historii Łukowa (QUIZ).
  11. Akcja Paczka 2016 – wspólnie z harcerzami z 1. Łukowskiej Drużyny Harcerzy „Młody Las” im. ks. gen. Stanisława Brzóski uczestniczyliśmy w charytatywnym wyjeździe na Ukrainę, by nieść pomoc rodakom zamieszkałym na Kresach. Wyjazd był organizowany w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, zaś miasta jakie odwiedził przedstawiciel Alternatywy to Żytomierz, Dołbysz oraz Lwów. Wizyta ta była pełna emocji. Więcej informacji pod adresem: Alternatywny z harcerzami ZHR na Ukrainie.