1. Hip-hopowa Rapsodia – Alternatywa dla Łukowa wspiera młodych twórców i utalentowanych mieszkańców naszego miasta. Na początku 2017 roku wsparliśmy wydanie hip-hopowej płyty Rapsodia, z której dochód został przeznaczony na cele charytatywne. Sama produkcja materiału i tłoczenie płyty twały kilka miesięcy. Pomysłodawcą i współkierownikiem tego niezwykle pozytywnego i dobrego muzycznie zamieszania był młody łukowianin Jakub Rodak, ten sam który odpowiada za Bitwę o Łuków czy grupę Projekt, organizującą ciekawe eventy dla młodych. Więcej informacji: Charytatywna RAPSODIA od Rodaka i Kowala (Grupa Projekt).
 2. 71. rocznica rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego – 24 stycznia 2017 r. członkowie stowarzyszenia Alternatywa dla Łukowa wspólnie uczcili wydarzenia z 24 stycznia 1946 r. Tego dnia oddział bojowy WiN, pod dowództwem Juliana Woch ps. „Biały” dokonał rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łukowie. Dzięki Bolesławowi Mosingiewiczowi, zatrudnionemu w Urzędzie Bezpieczeństwa i współpracującemu z powojennym podziemiem, akcja zakończyła się uwolnieniem dwudziestu siedmiu więźniów bezpieki. Zginął wówczas kierownik PUBP oraz dwóch innych funkcjonariuszy. Zabrano również z placówki dokumenty, które trafiły do dowództwa Obwodu WiN.
 3. Memoriał Grzegorza Miszty i Edyty Smolińskiej w zapasach – 24 i 25 lutego 2017 r. członkowie stowarzyszenia wzięli aktywny udział w zapaśniczym turnieju organizowanym w Łukowie. Ufundowane zostały m.in. nagrody dla najlepszych zapaśników z powiatu łukowskiego. Więcej informacji: Alternatywa wspiera zapaśników.
 4. 8 marca, dzień kobiet – podobnie jak w roku ubiegłym, także i teraz pamiętaliśmy o wszystkich Paniach. Byliśmy jednym ze współorganizatorów i wsparliśmy finansowo organizację Dnia Kobiet w Szafie Pub w Łukowie. W lokalu tym specjalnie dla Pań odbył się koncert młodego wokalisty, rozdawano też jabłka i kwiaty. Więcej informacji: Dzień Kobiet w Łukowie.
 5. Alternatywny RED Friday – członkowie naszego stowarzyszenia lubią dzielić się tym, co najcenniejsze. W 2016 roku zapoczątowaliśmy akcję oddawania krwi, lecz na wiosnnę roku kolejnego postawiliśmy na jej cykliczność. W międzyczasie nasze Alternatywa dla Łukowa poszerzyła się o nową osobę – Bartka Grabowskiego, który przez 14 lat oddał aż 18 litrów krwi. Idąc za ciosem zainaugurowaliśmy akcję oddawania krwi – Alternatywny RED Friday. Więcej na ten temat pod adresem: Alternatywny RED Friday – oddajemy krew, oddaj i Ty.
 6. #DecydujeszPomagamy – na chwilę obecną największe przedsięwzięcie stowarzyszenia Alternatywa dla Łukowa w 2017 roku. W marcu tego roku wystartowaliśy w ogólnopolskim programie grantowym prowadzonym przez Tesco i Fundację Tesco Dzieciom – „Decydujesz, pomagamy”. Zgłoszony przez nas projekt: „Owocowo-rowerowo, czyli zdrowo w Łukowie” dotyczył promocji zdrowego odżywienia i popularyzacji uprawiania sportu, jakim jest jazda na rowerze. Przez cztery tygodnie – z sukcesem – zachęcaliśmy klientów hipermarketów Tesco w Łukowie i Radzyniu Podlaskim, aby oddali na nas głos i wsparli inicjatywę. Finałem akcji był duży festyn rodzinny, na którym promowaliśmy wartościowe postawy żywieniowe i ruchowe. Zobacz też: Tesco Alternatywa: Owocowo-rowerowo, czyli zdrowo w Łukowie, Owocowo-rowerowo w Łukowie – Alternatywa z grantem od Tesco!
 7. Charytatywny mecz piłkarski dla Pawła Matłacza – inicjatywa stowarzyszenia, która zyskała uznanie władz klubu sportowego ŁKS „Orlęta” Łuków. Władze klubu postanowiły docenić pomysł Alternatywy dla Łukowa i przeznaczyły zysk z biletów na leczenie i rehabilitację byłego zawodnika drużyny z Łukowa. Mecz bialskopodlaskiej piłkarskiej ligi okręgowej o szczególnym wymiarze odbył się 23 kwietnia między drużynami Orląt Łuków i Bizona Jeleniec. Zobacz więcej: Orlęta charytatywnie dla Pawła Matłacza.
 8. II edycja Koleżeńskiej zbiórki na Dzień Dziecka – wzorem roku ubiegłego, także i teraz przeprowadziliśmy koleżeńską zbiórkę na rzecz potrzebujących dzieci. W tym roku jej koordynatorkami były członkinie stowarzyszenia – Elżbieta Wiśniewska i Urszula Bykowska. Dzięki wspólnej pomocy członków Alternatywy dla Łukowa, mieszkańców naszego miasta oraz firm prywatnych, udało się zebrać kilkadziesiąt kilogramów darów (m.in. środków czystości, zabawek, książek, ubrań, przyborów szkolnych, żywności). Całość przekazaliśmy czterem potrzebującym rodzinom zamieszkałym na terenie miasta, podopiecznym Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Łukowie oraz dzieciakom na Oddziale Dziecięcym SP ZOZ w Łukowie. Więcej na ten temat pod adresem: Prezenty na Dzień Dziecka od Alternatywnych.
 9. Owocowo-Rowerowo, czyli zdrowo w Łukowie – następstwo akcji #DecydujeszPomagamy Fundacji Tesco. 2 lipca zorganizowaliśmy festyn rodzinny w parku miejskim w Łukowie, na którym odwiedziło nas blisko dwustu mieszkańców miasta, którym nie jest obcy aktywny, rodzinny wypoczeynek oraz tematyka zdrowego odżywiania. Łukowianie najpierw wsiedli na rowery i w grupach pokonali blisko 24 kilometrowy odcinek wokół naszego miasta. Następnie odbyły się warsztaty kulinarne oraz część artystyczna wydarzenia. Pięć drużyn wzięło udział w rodzinnej zabawie z owocami, były też występy artystyczne, wykłady na temat żywienia i losowanie nagrody głównej. Zobacz więcej: Owocowo-Rowerowo w Łukowie!
 10. Pomóżmy czworonogom – kontynuacja akcji z 2016 roku. Przez kilka tygodni wakacyjnych w wybranych miejscach Łukowa chętni mogli przynieść karmę dla zwierząt oraz inne przedmioty dla bezpańskich psów. Finałem inicjatywy był zorganizowany 9 lipca wyjazd do Schroniska dla zwierząt Happy Dog w Sobolewie, gdzie nastąpiło przekazanie zebranych darów. Członkowie stowarzyszenia dzięki uprzejmości właściciela schroniska, wyprowadzili też zwierzęta na upragnione spacery. Zobacz też: Alternatywni w schronisku Happy Dog w Sobolewie.
 11. Sport to Alternatywa – I Ogólnopolski Turniej Zapaśniczy młodziczek i młodzików w stylu klasycznym oraz dzieci „Sport to Alternatywa” i towarzyszący mu charytatywny turniej piłki nożnej „Oldboje dla Leny” to pierwsza (poza akcją „Owocowo-Rowerowo) stricte sportowa impreza zorganizowana przez stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa. 9 września na matach ułożonych w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie i przyległym do tej szkoły boisku „Orlik” przez cały dzień toczyły się sportowe rozgrywki w piłkę nożną oraz zapasy. Łącznie na nasze zawołanie odpowiedziało ponad 120 zapaśniczek i zapaśników, którzy w pocie czoła rywalizowali o zwycięstwo i puchary ufundowane przez Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego. Równolegle toczony był charytatywny turniej piłki nożnej, z którego dochód stowrzyszenie przeznaczy na leczenie i rehabilitację łukowianki Leny Bieniek. Za sportową organizację turnieju zapaśniczego odpowiadał Ryszard Wałachowski, trener zapasów i wiceprezes Lubelskiego Związku Zapaśniczego, a sędzią głównym zawodów był Cezary Pasik.
 12. II edycja „Znicz dla Zapomnianych” – podobnie jak w roku 2016, w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych udaliśmy się na groby zasłużonych mieszkańców Łukowa, by postawić na nich symboliczny znicz. Na cmentarzu parafialnym św. Rocha w Łukowie odwiedziliśmy nagrobki byłych społeczników, harcerzy i żołnierzy oraz osób o bogatym życiorysie. Ponadto, zwartą kilkunastoosobową grupą odwiedziliśmy też pomnik ks. gen. Stanisława Brzóski w rezerwacie Jata oraz cmentarze wojenne w Łukowie i Gręzówce. Nie zabrakło nas również pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej poległych w bitwie pod Gręzówką. Zobacz więcej: Znicz dla Zapomnianych 2017.
 13. Kwesta na rzecz ratowania zniszczonych grobów – 1 listopada włączyliśmy się w akcję stowarzyszenia Nasze Dziedzictwo, które od kilku lat przeprowadza kwestę na rzecz ratowania zniszczonych i zaniedbanych nagrobków. Razem z wolontariuszami stowarzyszenia oraz harcerzami z łukowskiej drużyny ZHR „Młody Las” prowadziliśmy kwestę w szczytnym celu. Wspólnymi siłami udało nam się uzbierać ponad 8200 złotych! Zobacz więcej: Hojność łukowian. Ponad 8 tysięcy w zbiórce na rzecz ratowania zabytkowych grobów.
 14. Test wiedzy „Poznaj Swoje Miasto” – tym rozszerzyliśmy możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu także dla osób dorosłych. Druga edycja testu wiedzy z historii Łukowa zorganizowana została 17 listopada w auli I LO w Łukowie. Tym razem z naszego zaproszenia skorzystało około 30-tu osób. Cieszymy się, że osoby piszące test wiedzy doceniły nasze zaangażowanie przy jego organizacji. Test udostępniono później również w formie online, na stronie internetowej Stowarzyszenia. Zobacz więcej: IV LO najlepszą drużyną podczas II Testu „Poznaj Swoje Miasto”.