- Rocznica Powstania Styczniowego – 22 stycznia spotkaliśmy się z mieszkańcami miasta, by uczcić 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z pochodniami przeszliśmy następnie na cmentarz parafialny w Łukowie, by uczcić pamięć bohaterów sprzed lat.
- Rocznica rozbicia PUBB – 24 stycznia spotkaliśmy się pod budynkiem przy ul. 11 Listopada w Łukowie, gdzie w przeszłości swoją siedzibę miał komunistyczny Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W miejscu tym 24 stycznia 1946 roku oddział bojowy WiN, pod dowództwem Juliana Woch ps. „Biały” uwolnił 27 więźniów bezpieki. Upamiętniając ten heroiczny czyn zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty w miejscu dawnej kaźni.
- Dzień kobiet – 8 marca dziękowaliśmy wszystkim kobietom za ich obecność. Członkowie Alternatywy dla Łukowa wykonywali m.in. fotografie mieszkankom Łukowa, które zostały zarchiwizowane dla przyszłych pokoleń.
- Gra miejska – nową inicjatywą naszego stowarzyszenia była gra miejska „Przez Łuków Śladami Historii”. Do zabawy zaprosiliśmy drużyny liczące od 3 do 5 osób, które poruszały się przez cały dzień po mieście, odpowiadały na pytania zadawane przez organizatorów i odkrywały ciekawe, często nieznane większości miejsca związane z historią Łukowa. Najlepsi otrzymali nagrody, pamiątkowe dyplomy i puchary. Grę zwieńczył piknik na terenie Muzeum Regionalnego w Łukowie – współorganizatora gry miejskiej. Więcej na temat gry miejskiej przeczytać można POD TYM ADRESEM.
- Koleżeńska zbiórka na Dzień Dziecka – na przełomie maja i czerwca po raz kolejny zorganizowaliśmy zbiórkę koleżeńską dla potrzebujących dzieci. Tym razem dary przekazane przez mieszkańców Łukowa i powiatu łukowskiego trafiły do Domu Dziecka w Radoryżu Smolanym oraz Domu Dziecka w Łukowie. W tym roku wydarzenie wsparli pracownicy Urzędu Gminy w Krzywdzie z wójtem Jerzym Kędrą na czele, a także Koło Wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łukowie.
- Międzynarodowy turniej zapaśniczy – jednym z największych wydarzeń związanych z Alternatywą dla Łukowa w 2018 roku była organizacja II turnieju zapaśniczego „Sport to alternatywa”, która w tym roku przybrała międzynarodowy charakter. 23 czerwca w Zespole Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie przeprowadziliśmy zapaśnicze zawody, na których walczyli sportowcy z województw mazowieckiego, lubelskiego oraz z Ukrainy. Na matach w sumie zaprezentowało się ponad 100 zapaśników.
- Zbiórka ze stowarzyszeniem „Nasze Dziedzictwo” – członkowie Alternatywy dla Łukowa po raz kolejny aktywnie wsparli szlachetną kwestę zaprzyjaźnionego stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo”. Podczas odpustu św. Rocha w Łukowie, 19 sierpnia wspólnymi siłami zebraliśmy 8800 złotych. Pieniądze te przeznaczone zostaną na renowację zabytkowych i zniszczonych nagrobków na cmentarzu parafialnym w naszym mieście.
- Wybory samorządowe 2018 – o ile samo stowarzyszenie nie uczestniczyło w kampanii samorządowej w 2018 roku, o tyle członkowie Alternatywy dla Łukowa postanowili sprawdzić swoje siły w wyborach do Rady Miasta w Łukowie, Rady Powiatu Łukowskiego oraz w wyborach na burmistrza Łukowa. Kampania – choć trudna – zakończyła się sukcesem. Dwóch członków stowarzyszenia zostało miejskimi radnymi, a Piotr Płudowski objął stanowisko włodarza miasta. Ważne momenty kampanii relacjonowaliśmy w artykułach na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.
- Znicz dla Zapomnianych – tradycyjnie w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych odwiedziliśmy miejsca spoczynku zasłużonych mieszkańców Łukowa. 31 października pojawiliśmy się na cmentarzu parafialnym w Łukowie, zapaliliśmy też znicze przy „mówiących kamieniach” w miejskim parku. Akcja „Znicz dla Zapomnianych” będzie kontynuowana również w przyszłości.
- Kwesta 1 listopada – podobnie jak w przypadku odpustu św. Rocha, także 1 listopada stanęliśmy przy bramach cmentarza parafialnego w Łukowie i również wspomogliśmy akcję „Naszego Dziedzictwa”. Łukowianie po raz kolejny zaufali wspólnej kweście i chętnie wsparli szlachetny cel – ratowanie zabytkowych i zapomnianych nagrobków. Tym razem wspólnymi siłami udało się zebrać ponad 11 tys. złotych.
- III test wiedzy – tradycyjnie pod koniec roku zorganizowaliśmy test wiedzy z historii Łukowa „Poznaj Swoje Miasto”. Tym razem gospodarzem wydarzenia było IV Liceum Ogólnokształcącym w Łukowie, czyli szkoła, która zwyciężyła w teście w 2017 roku. Na nasze zaproszenie ponownie odpowiedzieli mieszkańcy Łukowa i uczniowie szkół, którzy sprawdzali swoją wiedzę na temat Łukowa. Test wiedzy „Poznaj Swoje Miasto” organizowany był pod patronatem Burmistrza Miasta Łuków. Jego internetowa wersja jest dostępna POD TYM ADRESEM.
Inne osiągnięcia
Członkowie stowarzyszenia Alternatywa dla Łukowa poza powyższymi inicjatywami, często indywidualnie angażowali się w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Włączaliśmy się w akcje charytatywne, chętnie licytowaliśmy przedmioty na internetowych zbiórkach. Braliśmy udział w sportowych, dobroczynnych maratonach, angażowaliśmy się w kwesty na rzecz potrzebujących, akcje dla dzieci itd.
W roku 2018 spotykaliśmy się też z ludźmi nauki, kultury i sportu. Rozmawialiśmy z samorządowcami, podnosiliśmy publicznie ważne tematy dla miasta. Włączyliśmy się w organizację międzynarodowego turnieju zapaśniczego w Łukowie, chętnie braliśmy udział w wydarzeniach organizowanych przez inne grupy czy organizacje (m.in. charytatywny turniej piłkarski dla Alicji, biegi „Tropem Wilczym”, inne turnieje sportowe). Ponadto członkowie naszego stowarzyszenia kontynuowali akcje oddawania krwi, zwane przez nas „Red Friday”.
Obecni byliśmy też podczas świąt narodowych i uroczystości patriotycznych. Świętowaliśmy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecni byliśmy też 15 sierpnia na obchodach Święta Wojska Polskiego, uczciliśmy także 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Nasi przedstawiciele przez cały rok rozwijali swoje pasje. 23 lutego tłumnie przybyliśmy na wystawę prac jednego z założycieli Alternatywy dla Łukowa Adriana Ambroziaka. Nasza grupa i jej poszczególni członkowie zostali też docenieni w kilku plebiscytach organizowanych m.in. przez lokalne media. Najważniejszym było jednak zwycięstwo Piotra Płudowskiego w konkursie na „Człowieka Roku Ziemi Łukowskiej 2017”, który organizowały jedna z gazet i poczytny portal internetowy.